AH'LAR AĞACI DİDEM MADAK

media54a1cf82a7f8f.png
(0/10 Puan)

Ah'lar Ağacı Didem Madak

A+ A-

''Gel!

Ahlar ağacından sen de biraz meyve topla.''

Çok küçük yaşlardan beri kitap okurum ama şiire olan sevgim, ortaokulda Orhan Veli’nin ‘’Bütün Şiirleri’’ni okumamla başladı. O yüzdendir ki, ne kadar şiir okursam okuyayım, ne kadar etkilenirsem etkileneyim yahut şairi ne kadar seversem seveyim, Orhan Veli’nin yeri her zaman bambaşkadır benim için. Ardından, çeşitli şairlerin şiirlerinin bulunduğu bir kitap almıştım kendime. Çok okunmuşluktan aşınmıştır biraz ve hala gözüm gibi bakarım ona. Attila İlhan’ın neredeyse bütün kitaplarını okuduğumu, Sezai Karakoç okurken içimin çok acıdığını, Shakespeare’in sonelerinin neredeyse hepsinin son iki mısrasını mutlaka çizdiğimi ve yanına notlar aldığımı hatırlıyorum. Ödevlerimi yapmak yerine, beğendiğim dizeleri şiir defterime yazardım. O defteri hala saklıyorum. Keşke hep öyle kalsaydım…

24 Temmuz 2011’de, henüz 41 yaşındayken üç yaşındaki kızını arkasında bırakarak, kanser nedeniyle hayata veda etti Didem Madak. ‘Ah’lar Ağacı’nı okurken, o kadar üzüldüm, o kadar kızdım ki kendime böylesine duygulu, hüzünlü, öfkeli ve zarif bir insanı okumaya bu kadar geç kaldığım için… İşlediği konular, kelimeleri kullanışı bir yana, nasıl bir duygu yoğunluğuyla yazılmışsa o dizeler, okuduğum süre boyunca bütün kalbimi kuşattı, sarıp sarmaladı beni. Ölüm, sevgi, annelik, yalnızlık üzerine yazılmış, kimi zaman bir haykırışı, kimi zaman da bir inleyişi çağrıştıran ancak çok acı yüklü olmasına rağmen yine de umut dolu şiirlerdi okuduklarım. Şiirler kadar, bu şiirleri yazan kadını da tanımadan çok ama çok sevdim. Dilerim ki şu an olduğu yerde nurlar içinde ve huzurla uyuyor olsun.

Bir şiir kitabı nasıl anlatılır bilemiyorum. Hissettiğim duyguların yanında, yukarıda yazdıklarım çok az kalacaktır. Ne var ki her şiir, her insanda farklı etkiler yaratır muhakkak. Hemen öncesinde, çok sevdiğim yazarlardan biri olan sevgili Ahmet Hamdi Tanpınar’ın şiir kitabını okumuştum. Her kelimesini bir üstadın yazdığı belli olan, beni kendine hayran bırakan şiirlerdi onlar. Ama Didem Madak’ın şiirleri daha farklı bir etki yarattı bende. Çok ustaca yazılmış, zevk ve zeka ürünü şiirler olmasına rağmen, ulaşılmaz değillerdi. Sanki her iyi şair yazabilirdi ama, aynı zamanda yazamazdı da. Bu, birbirinin içine girmiş yakınlık ve uzaklık, bende Madak’ın diğer şiir kitaplarını da okuma isteği uyandırdı. Böyle güzel yazan insanlar, henüz söylemediği kelimeleri de alıp gidiyorlar hayatımızdan. Bizler de geride bıraktıklarıyla avunuyoruz.

''Yapıştırsam da parçalarını hayatımın

Su sızdırıyordu çatlaklarından.''

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.