ALİCE HARİKALAR DİYARINDA LEWİS CARROLL

alices
(8/10 Puan)

Alice Harikalar Diyarında Lewis Carroll

A+ A-

Bazı yerlerde, hele ki resmi/yarı resmi bir ortamsa,  çantamdan  kitabımı çıkartıp okuduğumda birtakım bakışlar hissederim üzerimde. Çoğunlukla umursamam ancak bazen ve bazı ortamlarda rahatsız olup kitabımı kapatıp yerine koyduğum olur. Ne var ki telefonumla ilgilendiğimde kimse umursamaz, rahatsız olmaz hatta bakmaz bile. Tabletten ya da telefondan kitap okumadım hiç. Teknolojiyi yakından takip eden biri olmadığım gibi, bazı alışkanlıklarımı değiştirmekten de hoşlanmam. Fakat bir gün, kimsenin telefonuyla uğraşmasının dikkat çekmediği bir toplantıda, kafamda aniden bir şimşek çaktı! (Sanki yeni bir şey keşfetmişim gibi…) Okuyamadığım için hayıflanıp, huysuzlanmaktansa telefonumdan kitap bakmaya başladım. O değil, bu değil derken, zaten birkaç hafta sonra okuyacağım kitabı buldum, yükledim ve güzelce okudum. Yani  ‘’Alice Harikalar Diyarında’’ yı ilk defa okumamın yanı sıra, tablet/telefondan okuyup bitirdiğim ilk kitap oldu…

Kendimi bildim bileli birçok çizgi film uyarlaması olan, üzerinden seneler geçmesine rağmen, son yıllarda da sinemaya uyarlanan bu zamansız kitabın yazarı Lewis Carroll kim? Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan Carroll, 1832 yılında doğdu. On iki yaşına kadar evde eğitim gördü. Geçirdiği ateşli bir hastalık yüzünden bir kulağı duymuyordu. Kekemeliği sosyal hayatını etkiliyordu ancak henüz yedi yaşındayken alegorik eserler okuyacak bir zekaya sahipti. On iki yaşında Richmond Gramer School, ardından da Rugby School’a gönderildi. Zeki ve başarılı bir öğrenciydi. Oxford Universi’nde iki gün okuyabildi çünkü annesi bir tür beyin iltihaplanması nedeniyle öldü ve genç adam evine çağrıldı. Dikkat dağınıklığı problemine rağmen matematik sınavlarında onur dereceleri; başarıları sayesinde de burs kazandı. Oxford Üniversitesi’ne bağlı bir kolej olan Christ Church’te  çalışmaya başladı. Dönemin entelektüelleriyle tanıştı, felsefi araştırmalar yaptı, kardeşleri için oyunlar yazdı, şiiri ‘’Solitude’’ Lewis Carroll takma adıyla dergide yayımlandı. Derken ‘’Alice Harikalar Diyarında’’ yine aynı takma isimle, 1865 yılında yayımlandı ve büyük ilgi gördü. Ardından diğer kitapları da yayımlandı ancak onlar ‘’Alice’’ kadar ilgi görmedi. Babasının ani kaybı sonrası depresyona girdi. Ününün artmasına ve kazandığı paralara rağmen hayatında çok değişiklik yapmadı. 1898’de zaatürre ve grip nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Christ Church’te çalıştığı sıralarda yeni gelen dekanın ailesiyle yakın arkadaşlıklar kurdu. Bu arkadaşlardan birinin adı ise Alice’ti… Söylentiler, Carroll’ın romanındaki Alice’in bu Alice olduğu yönünde olsa da yazar, bunu hep reddetti. Alice, yani romandaki Alice, ablasıyla birlikteyken, gördüğü bir tavşanın peşinden gider ve fantastik bir dünyanın kapılarını açarak birbirinden ilginç olayların içinde bulur kendini… Kitabın sonunda, Alice’in tüm yaşadıklarının bir rüyadan ibaret olduğunu anlarız ki bunu yazmaktan çekinmiyorum çünkü kitabı okumayanlar dahi 2010 yılındaki sinema uyarlamasını izlemiştir. Kitaptaki karakterler, verilen mesaj(lar), romanın felsefi altyapısı hakkında birçok fikir ve düşünce var. Bunların ne kadarının gerçek ne kadarının uydurma olduğunu bilmiyorum. Romanda Viktorya Dönemi’nin hicvedildiğini söyleyenler de var, kraliçenin kitabı çok beğenip Carroll’ı çağırtarak kendisi için de bir kitap yazmasını istediğini söyleyenler de… Ben kitabı orijinal dili olan İngilizce’den okudum. Kurgusu, felsefi mesajları, yaptığı atıflar yahut karakterlerden ziyade dil ve üslubunu çok sevdim. Kitap baştan sonra düzyazı olarak değil de sanki şiir şeklinde yazılmıştı ve su gibi akıp gitti. Alıştığım ve pek karşılaşmadığım bir tarz olduğu için çok keyif aldım. Ve bir kez daha, bir kitabı kendi dilinden okumanın ne kadar önemli olduğunu gördüm.

Kitap bu kadar rağbet görmüş ama yine de yasaktan kaçamamış… Roman, hayvanlara fazlaca insani vasıf yüklediği ve insanları aşağıladığı öne sürülerek bir süre yasaklanmış. İngiliz yazar, papaz, matematikçi ve mantıkçı Charles Lutwidge Dodgson, ya da nam-ı diğer Lewis Carroll, bu yaptırımda nasıl bir mantık buldu Allah bilir… Kitabını mümkünse İngilizce’den okumak iyi olur… Mia Wasikowska, Helena Bonham Carter ve Johnny Depp’in rol aldığı ‘’Alice in Wonderland’’ de izlenmediyse, izlenebilir. 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.