ANAYURT OTELİ YUSUF ATILGAN

media53b2c49a7c87f.png
(0/10 Puan)

Anayurt Oteli Yusuf Atılgan

A+ A-

Benim için Yusuf Atılgan demek, ‘Aylak Adam’ ve elbette ki, asla unutmayacağım karakteri ‘C.’ demektir, bir nevi.  İçindeki bazı cümleleri tek tek hatırlar, düşünür, kitaba olan sevgimi ve beğenimi anlatacak kelimeler, cümleler bulmakta zorluk yaşarım.  Toplum normlarının dışında bir hayat yaşayan ve sürekli düşünen C., tabir-i cazise, Atılgan’ın bu kitabında yerini Zebercet’e bırakıyor. Karakterlerin ikisi de, bir yabancılaşmayla karşı karşıya. Ancak Zebercet, C.’ye kıyasla, daha dipsiz bir yalnızlığın içindedir . Öyle ki, onun yalnızlığı okuyucuyu sarar, sarsar ve kendisiyle birlikte, onu da, o dipsiz kuyunun içine çeker.

Zebercet, otuz yaşlarında, kısa boylu, çelimsiz ve çirkince bir adamdır. Kimseyle ilişiği olmayan bu adamın, enteresan takıntıları ve durduramadığı bazı cinsel dürtüleri vardır. Bir gün, Zebercet’in katip olarak çalıştığı Anayurt Oteli’ne, esrarengiz bir kadın gelir. Otelde bir gece kalan ve sonrasında ortadan kaybolan bu kadın, Zebercet’te adeta bir tutku halini alır. Genç adamın tek düze olan hayatı, bir anda değişmiştir. Sürekli bu esrarengiz kadının hayaliyle yaşayan Zebercet’in, bastırdığı duygular ve çocukluğundan bu yana yaşadığı sorunlar, ortaya çıkmaya başlar. Kadının kaldığı odaya taşınan adam bir süre sonra otele gelen müşterileri kabul etmez ve en sonunda oteli dışarıya kapatır. Kendini çok yalnız hissettiği bir akşam, otelde çalışan ortalıkçı kadınla birlikte olan Zebercet, ardından kadını boğarak öldürür.

Hemen söyleyeyim, kitap böyle bitmiyor. Bir süre, Zebercet’in kasabada amaçsızca dolaşmasını ve iç hesaplaşmalarını okuyoruz. Roman, dil ve üslup olarak akıcı, yalın ve kolay anlaşılır olsa da, duygu olarak çok ağır. Zebercet’in iç hesaplaşmalarındaki monologlar ve gördüğü rüyalar, Yusuf Atılgan’ın işindeki ustalığını ve aslında çoğumuzun, zaman zaman yaşadığı yalnızlık hissini mükemmel bir ifadeyle ortaya koyuyor. Kitabın finali bomba gibi patlasa da, bende şaşkınlık yaratmadı ancak tüylerimi diken diken edecek kadar etkiledi.

Herkesin sevebileceği, okumaktan keyif alabileceği yahut merak edeceği bir kitap mı, bilemiyorum. Dürüst olmak gerekirse, pek sanmıyorum. Yabancılaşma ve yalnızlığa dair, başarılı bir kitap arıyorsanız, bence ‘Anayurt Oteli’ bunun için uygun olan romanlardan biri. Mamafih, keyif için kitap okuyanlardansanız, hiç düşünmeyin, boşuna keyfinizi kaçırmayın. 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.