ANNEM VE HAYATIN ANLAMI IRVİN YALOM

media5335a5a85788a.png
(0/10 Puan)

Annem ve Hayatın Anlamı Irvin Yalom

A+ A-

Daha önce yazarın, ‘Nietzche Ağladığında’ adlı muhteşem kitabını paylaşmıştım. Okuduğum dönemde çok etkilendiğim bu kitaptan sonra, Irvın Yalom’un başka kitaplarını da satın aldım. Bunlardan biri de, ‘Annem ve Hayatın Anlamı’dır. Yalom bu kitabında, yaşanmış hikayelere yer vererek, okuyucuyu psikoterapi ve uygulamaları hakkında aydınlatmaya  çalışmaktadır.

Kitapta okuyucunun, okurken kendini ve geçmişini sorgulamasına sebep olan, altı tane psikoterapi öyküsü anlatılıyor;

  • Kitaba ismini veren birinci hikayede Yalom, kendi kabuslarını, geçmişte yaşadıklarını ve annesiyle olan ilişkisini irdeliyor.
  • İkinci hikaye, yazarın Paula adındaki kanser hastasıyla yaşadığı deneyimlerini anlatıyor.
  • Üçüncü hikaye, Yalom’un oluşturduğu psikoterapi grubunun işleyişi, danışanlar arasındaki etkileşim ve üretilen çözümler hakkındadır.
  • Dördüncü hikaye, ağabeyini bir araba kazasında kaybeden, daha sonra beyin kanserine yakalanmış olan kocasının ölümünü yaşayan Irene’in yas terapisini konu almakta.
  • Beşinci hikayede, Dr. Lash’in tedavi sürecini kasede kaydetmesi ve bir hata sonucu kendi kişisel görüşlerini silmeyi unutup, hastasının bu kaydı dinlemesinin tedavi sürecine etkisi anlatılıyor.
  • Altıncı ve son hikaye olan ‘Macar Kedinin Laneti’nde, Dr. Lash, sürekli kabuslar gören hastasının tedavi sürecinde, kendisinin de onun gibi davranışlar içine girmesi ve böylece kendisiyle yüzleşmesi anlatılıyor.

Irvin Yalom’un ilk okuduğum kitabı, herkese hitap edecek olan bir felsefe kitabı tadındayken, ‘Annem ve Hayatın Anlamı’, daha çok psikolojiye ilgisi olan kişiler tarafından beğenileceğine, aksi takdirde sıkıcı olabileceğine inandığım bir kitap.

Kitaptaki hikayelerin hepsi birbirinden farklı ve ilginç. Yalom, yine sade ve açık bir anlatım kullanarak, kitabın su gibi akmasını sağlamış. Kitabın gerçek hikayelerden oluşmuş olması, başka hayatları da merak edenler için cezbedici olabilir. Bunların dışında söyleyeceğim başka birşey yok. Psikolojiye bitmez tükenmez merakı olan biri olarak, kitabı çok beğendiğimi ve benim gibilere muhakkak tavsiye ettiğimi belirteyim. Böylece de bu yazıma da son vermiş olayım. Haftaya görüşmek üzere sevgili takipçilerim!

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.