BABA EVİ ORHAN KEMAL

media5335aaeac384f.png
(0/10 Puan)

Baba Evi Orhan Kemal

A+ A-

’72. Koğuş’u okuduğumdan beri Orhan Kemal’i bir başka seviyorum. Okuduğum her kitabındaki anlatımı, üslubu, seçtiği karakterlerin özelliklerini ve bir kitapta olması gereken bütün öğeleri düşünürsek, hepsinden ama hepsinden çok etkileniyor, kitaplarını ilgi ve heyecanla okuyorum. Buradan yola çıkarak aldığım Kemal Tahir kitaplarından maalesef aynı tadı alamamış, büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım.

Küçük Adamın Romanı’ serisinin ilk kitabı olan ‘Baba Evi’, anlatıcının çocukluk ve ilk gençlik yıllarını anlatır. Haylaz bir çocuk olan anlatıcı, önceleri ailesiyle birlikte Adana’da yaşamaktadır. Sert mizaçlı bir babaya sahip olan anlatıcı, yaramazlıkları, ve bazen de yapmadığı şeyler için sık sık dayak yer ya da cezalandırılır. Hukukçu olan babasının iktidarla çatışması yüzünden, aile Beyrut’a kaçmak zorunda kalır. Orada bir lokanta açarlar ancak işler düşündükleri gibi gitmeyince, dükkanı kapatmak zorunda kalırlar. Aynı dönem babası hastalanır. Aileyi geçindirmek için kardeşi işportacılık yaparken, kendisine de yeni bir iş bulunur ama bu işten de kısa süre sonra çıkarılır. Umduğunu bulamayan ve içinde bulunduğu durumdan bulanan anlatıcı, Adana’ya dönme hayalleri kurmaya başlar. Her ne kadar babası bu işe karşı çıksa da, anlatıcı belki de ilk defa abbasına başkaldırır ve yola koyulur.

Özellikle ana karakterini çok sevdiğim kitabı kısa sürede okuyup bitirdim. Orhan Kemal, diğer kitaplarında olduğu gibi, burada da insanlar arasındaki ilişkiler, geçim derdi, yoksulluk ve açlık üzerinde durmuş, yaptığı kişilik analizleriyle de ustalığını göstermiş. Özellikle, kitabın sahaflardan aldığım eski basımını okurken, kendimi iyice o zamanlardaymış gibi hissettim. Sıkmayan tasvirler, değişen mekanlar ve farklı insanlarla, kitabın nasıl başlayıp nasıl bittiğini anlamadım.

Reşat Nuri Güntekin’den sonra, türünün en sevdiğim ikinci yazarlarından olan Orhan Kemal’in, muhakkak okunması gerek diye düşünüyorum.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.