BİR DARBENİN ANATOMİSİ İSMET BOZDAĞ

media5335aa6528e62.png
(0/10 Puan)

Bir Darbenin Anatomisi İsmet Bozdağ

A+ A-

Seneler evvel satın aldığım kitabı, okunacaklar dolabının en arkasında bulursam, tabii ki okumak ancak şimdiye nasip olur! ‘Okumayarak çok şey kaybetmiş miyim?’ diye kendime sorduğumda ise maalesef, ‘Hayır’ cevabı veriyorum.

Gazeteci İsmet Bozdağ, 27 Mayıs Darbesi’ni, son anda ipten dönen, Adnan Menderes’in yakın arkadaşı ve sağ kolu olan Celal Bayar’ın ağzından kaleme döküyor. Demokrat Parti’nin iktidara gelmesi, dönen oyunlar ve darbe anlatılıyor. Darbenin sebeplerine gelince, kimine göre Halk Parti’nin bir oyunu, kimine göre Kore’ye asker gönderilmesinin bir bedeli, kimine göre ise Amerika’nın işiydi. Ama gerçek şu ki, o sıralar Türkiye kaynayan bir kazandı. Peki bu darbeden sonra memleketin geleceği ne olacaktı?

Bu kadar önemli bir meseleyi, 112 sayfalık bir kitapta anlatmak ve anlamaya çalışmak bana sorarsanız imkansız. Keşke o dönemle ilgili daha kapsamlı birkaç kitap okusaydım da, ondan sonra bu kitabı okusaydım, O zaman bakış açım çok daha farklı olurdu. Çünkü bu kitap öğretici ya da bilgilendirici bir kitap olmaktan ziyade, fikir veren bir dosya niteliğinde. Yani konuya hakim olunması, bu kitabı okumak için bence gerekli.

Benim politik konuları kavramaktaki beceriksizliğim artık biliniyor. Konu politika olunca, inanılmaz şüpheci biri olup çıkıyorum. O yüzden, benim konuya hakim olup, bir fikir oluşturabilmem için, 27 Mayıs Darbesi’yle ilgili, farklı bakış açılarından en az 4-5 kitap okuyup, birkaç belgesel izlemem lazım. Ancak, benden farklı olarak, konuyla ilgili ve hakim kişilerin, kitabı beğenerek ve ilgiyle okuyacaklarına inanıyorum.

Araştırma kitabı okumak hakikaten ayrı bir şey ve diğer kitaplardan farklı bir sıralama prensibi gerektiriyor. Bundan sonra bunu göz önünde bulunduracağım.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.