BUZ GİBİ SOĞUK TESS GERRİTSEN

media5335a623ef62e.png
(0/10 Puan)

Buz Gibi Soğuk Tess Gerritsen

A+ A-

Yeni yıla girerken kendime bir okuma listesi yaptmıştım. Listeme, hem mevcut kitaplarımı, hem de hiç okumadığım ancak merak ettiğim bazı yazarların kitaplarını da dahil ettim. Bunlardan biri de Tess Gerritsen’dı. Bir çok yerde övüldüğüne şahit olduğum yazarın hangi kitabını alacağıma dair hiçbir fikrim yoktu. Belki de kapağının da etkisiyle bu kitabını seçtim ve okudum.

Adli tabip Maura Isles, bir tıp konferansına katılmak için Wyoming’e gider ve orada karşılaştığı bir arkadaşının daveti üzerine, haftasonunu o ve arkadaşlarıyla birlikte bir kayak merkezinde geçirmeye karar verir. Ancak korkunç kar yağışı yüzünden arabaları devrilince yardım bulmak için çabalarlar. Derken yakınlarda bir köy olduğunu keşfederler. Yürüyerek ulaştıkları bu on hanelik köy, öncelikle onlara terkedilmiş gibi görünür ancak Isles ve arkadaşlarının gözlemleri, bu köyde esrarengiz bir şeylerin döndüğü şeklindedir. Maura Isles’ın yakın arkadaşı dedektif Jane Rizzoli, ondan haber alamayınca endişelenir. Arkadaşının bulunduğu köyü bulan ve oraya giden Rizzoli, arkadaşının izine rastlayamaz ancak karların altında, insanın kanını donduracak bir gerçekle karşı karşıya kalır.

Başta da belirttiğim gibi, Gerritsen’ı ilk defa okudum. Daha önce okuduğum polisiye-gerilim tarzı kitapları paylaşmış, ne kadar hayalkırıklığına uğradığımdan bahsetmiştim. Derken, bu kitap imdadıma yetişti diyebilirim. İlk sayfadan, son sayfaya kadar, merakla ve keyifle okudum. Kitabın başladığı noktanın, hikaye içindeki bağlantısı çok iyi düşünülmüş. Yazarın kullandığı dile gelirsek; yalın ve sade bir anlatım kullanılmış. Kitabın kurgusu çok iyi olduğu için, süslü püslü anlatımlara bence de gerek yoktu. Uzun uzadıya tasvirler yok, bence herşey, polisiye bir roman için tam dozunda kullanılmış. Hal böyle olunca da, kitap su gibi akıp gidiyor.

İlkokul beşinci sınıftan beri, farkına varmadan, okumayı bir alışkanlık haline getirmişim. Ortaokulda okuduğum polisiye romanlarla birlikte, okumayı sevmem, bir tutkuya dönüşüverdi ve zaman içerisinde farklı kitaplar okumak için de beni motive etti. O yüzdendir ki, polisiye-gerilim romanlarının benim kalbimde yeri bir başkadır ve aradığımı bulamadığımda bu yüzden mutsuz olurum. Ama Gerritsen okuduktan sonra şunu diyebilirim ki, ileriki zamanlarda, yaptığım her yeni kitap listesine, muhakkak Gerritsen’dan da en az iki tane kitap ekleyeceğim.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.