BUZ KAPANI GLENN MEADE

media5335ad1ed4e05.png
(0/10 Puan)

Buz Kapanı Glenn Meade

A+ A-

Polisiye-Cinayet türü filmlerin birbirine benzediği ve  sıradanlaştığı son on-onbeş senede, ne yazık ki aynı durum kitaplar için de geçerli oldu. Ya anlatım iyi ama hikaye vasat, ya hikaye iyi ama anlatım kopuk, ya da ne hikaye var ne de doğru düzgün bir anlatım. Çocukluğunda tecavüze uğramış katillerden içime fenalık geldi mesela! Bu kadar sevdiğim bir türü okuduğumda hayal kırıklığı yaşamak istemediğim için bir süre ara vermiştim. Derken Tess Gerritson’la tanıştım ve olumsuz düşüncelerim biraz değişti. Duyduğum onca övgüden sonra, bir de Meade’i okuyayım dedim.

Küçükken annesi, eve giren adamlarca katledilen, bu olay sonucu kardeşi sakat kalan ve babası ortadan kaybolan avukat Jennifer March, aradan yıllar geçmesine rağmen, yaşadığı olayın etkisinden kurtulamamıştır.  Kardeşiyle yakından ilgilenen avukat, bir yandan da kayıp babasını aramaktadır. Bir gün, babası Paul March’ın İsviçre buzullarında ölü bulunduğunu haber alır ve apar topar İsviçre’ye gider. Kafasındaki sorulara yanıt aramaya çalışan avukat, iz sürmektedir ve önceleri, tanımadığı kişilerce takip edildiğinin farkında değildir. Birkaç kez öldürülmeye çalışınca, Jennifer panik yapar. Tanıdığı kişilerin başına garip olayların gelmesi ise kadının psikolojisini iyice alt üst eder. İsviçre’de kayda değer birşeyler öğrenemeyen Jennifer için düğüm, ülkesine döndüğünde çözülmeye başlar. Zira peşindeki adamlar, işlerini bitirmek için Jennifer’ın peşini bırakmayacak, Jennifer ise babasının herkesten sakladığı sırrını öğrenecektir.

Yazarın, okuduğum ilk kitabıydı, diğerleri nasıl bilmiyorum ama, kitapta tempo hiç düşmüyor. Son derece akıcı bir kitap olmakla birlikte, dil ve üslup olarak türüne çok güzel oturmuş. Hikaye iyi ama, öyle aman aman bir kurgusu olduğunu düşünmüyorum. Öte yandan, katili tahmin edememem hoşuma gitti. Ne kadar mantıklı bilmiyorum ama, cinayet kitaplarında katili tahmin edememem benim için iyi bir referans oluyor. Gerritson’dan sonra, Meade’in birkaç kitabını daha okumayı düşünüyorum. Yazarın okuduğum ilk kitabı olduğu için, fikirlerim çok oturmuş değil. Daha net fikirlerimi, üç- dört kitap sonra söyleyebilirim ancak. Yine de, bu kitabı da aynen ‘Buz Gibi Soğuk’u okuduğum gibi, ilgi ve merakla okudum. Ben, okumaya devam edeceğim, size de tavsiye ederim.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.