ÇAĞI AYDINLATAN NUR BEDİÜZZAMAN ARİF AKPINAR

media5335aafde49de.png
(0/10 Puan)

Çağı Aydınlatan Nur Bediüzzaman Arif Akpınar

A+ A-

Biyografi okumayı ne kadar çok sevsem de ben, kurgu yerine gerçek hikayeleri tercih edenlerden değilim. Hepsinin ayrı bir yeri olduğunu, hepsinin bana farklı şeyler katacağını, aklımın ve ruhumun hepsine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden de, eğer aranızda kurgu okumak yerine gerçek hikayeleri tercih edenler varsa, çok şey kaçırdıklarını söylemek isterim.

Said Nursi, Bitlis’in Nurs köyünde dünyaya gelir. Daha küçüklüğünden itibaren, yaşıtlarına kıyasla sessiz ve sakin olmakla birlikte soru, hal ve tavırlarındaki olgunlukla etrafındakileri şaşırtmaktadır. Bunun yanı sıra çok da zekidir. Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan Said’in en büyük hayali Van’da bir okul açmaktır. Bu yüzden İstanbul’a gelir ancak 31 Mart İsyanı sonrasında tutuklanır ve bir sure sonra suçsuz bulunarak serbest bırakılır. Ardından Osmanlı-Rus Savaşı’nda esir düşer. Esir kampından kaçmayı başarıp ülkesine döndükten sonra, Mustafa Kemal’in daveti üzerine Ankara’ya gider. Bir sure Ankara’da kalır ancak Mustafa Kemal’le dini konular yüzünden ters düşünce araları açılır. Şeyh Said İsyanı sonrası takibe alınan Said Nursi’nin hayatı, ölene kadar sürgünde ve hapiste geçer. Şanlıurfa’da vefat eder ancak mezarının yerini kimsenin bilmesini istemez.

Said Nursi’nin hayatını merak edenler için giriş niteliğinde, kolay okunan bir kitap. Ancak yeterli mi? Bence değil. Ben bu kitabı okuduktan sonra, konuyla ilgili birkaç kitap daha okumaya, olayları daha iyi anlamaya ve kavramaya karar verdim. O yüzden, kitaptaki olaylar hakkında  yorum yapmak istemiyorum. Ancak başka kaynaklardan da Said Nursi’nin karakter yapısını az-çok bildiğim için şunu demek istiyorum ki, hangi düşünce yapısına sahip olursa olsun, ben tasvip edeyim ya da etmeyeyim, davasına sahip çıkan ve bu uğurda samimi bir şekilde herşeyi göze alan insanlara ciddi bir sempati duyuyorum, hayranım ve gıpta ediyorum. Bu noktada da Said Nursi’nin şahsiyetinden çok etkilendiğimi söylemek isterim.

Dünya’nın her yerinde ve her dönemde düşünceleri yüzünden mahkum edilen ve öldürülen birçok insan var. Benim için, kişinin inanışı, ideolojisi yahut yaşam biçimi değil, gerçek anlamda devlet, millet  ve insanlık için bir tehdit ya da suç unsuru taşıyan eylemlerde bulunmuş olmasının önemi var öncelikle. Sonrasında ise ,eğer ortada bir suç varsa, verilen cezanın, işlenen suçla, ne eksik ne fazla olmamak suretiyle  örtüşmesinin, kamu vicdanında da hayati önem taşıdığı görüşündeyim.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.