ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR J.D. SALİNGER

media5335a9c3d7acb.png
(10/10 Puan)

Çavdar Tarlasında Çocuklar J.D. Salinger

A+ A-

Adını çok duyduğum ve hevesle okumaya başladığım bir kitaptı. Bittiğinde ise unutamayacaklarım arasında yer aldı.

Holden Caufield derslerindeki başarısızlık yüzünden, bir kez daha liseden atılır. Okuldan atıldığını ailesinden gizleyen Holden, eşyalarını toplayıp New York’a gelir ancak, Noel’e kadar eve uğramaz. Sokaklarda dolaşıp, otelde kalır. Bu süre içinde çeşitli mekanlarda, çeşitli insanlarla karşılaşan Holden, yaşamı, insanları, riyakarlıkları ve daha birçok şeyi sorgulamaya, bunlarla ilgili akıl yürütmeye başlar. Bu düşünceler ilk bakışta eğlenceli görünse de, aslında içten içe üstüne düşünülmesi gereken fikirler içermektedir.

Holden, Holden, Holden... Salinger öyle muhteşem bir karakter yaratmış ki, onun sadece bir roman kahramanı olduğunu bilmek, beni çok üzüyor. Holden’ı, onun dünyası, onun düşünceleri, onun bakış açısını okuya okuya, benzer durumlarda, içinizdeki Holden ortaya çıkıyor ve konuşmaya başlıyor. Kalabalığın içinde kendi kendinize gülümsüyorsunuz. Salinger’ın mizahi üslubuna ise tek kelimeyle bayıldım! O kadar düşünülesi cümleler olmasına rağmen, o kadar güzel yazılmış ki kitap, su gibi akıp gitti.  Çok severek ve keyifle okudum. Tekrar tekrar da aynı heves ve şevkle okuyacağımı düşünüyorum.

Ahlak dışı ve açık saçık bulunup Amerika’da bir dönem yasaklanan kitap, ‘En iyi 100 giriş cümlesi’ ve yine ‘En iyi 101 kapanış cümlesi’ listelerinde ilk sıralarda yer almaktaymış.

Her zaman söylediğim gibi: riyakarlıkların diz boyu olduğu bu lanet hayatta, böyle harika kitaplar yazılmasaydı, her şey çekilmez olurdu dostum! Kitabı okuduktan sonra neden böyle yazdığımı anlayacaksınız...

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.