CEHENNEME ÖVGÜ GÜNDÜZ VASSAF

cehennem
(0/10 Puan)

Cehenneme Övgü Gündüz Vassaf

A+ A-

‘’Bu dünya, belki de bir başka gezegenin cehennemidir.’’ Aldous Huxley

Büyüklerin, salt kendi otorite kaygılarından dolayı, çocukları cehennemle korkuttuğu dönemlerde büyüdüm ben. Henüz ne demek olduğunu bilmeden, kafamda şekillenen cehennem senaryolarıyla sabahı sabah ettiğim, kabuslardan zıplayarak uyandığım çok olmuştur. Annemden gizli rujlarını sürmenin, kız kardeşimin oyuncaklarıyla ondan habersiz oynamanın, tenefüse montsuz çıkıp hasta olmamı babamdan saklamanın cezasını hep cehennemde yanarak ödeyeceğimi düşünür, bu büyük günahları (!) nasıl affettireceğimi hesap ederdim. Sonra büyüdüm. Savaşlar, ölümler, açlık, hastalıklar, bombalar, alttan alta işleyen senaryolar, diz boyu samimiyetsizlik, merhametsizlik, hırs, para ve güç için ezip geçilen hayatları gördüm… İnkar ettim, görmezlikten geldim, kendi dertlerimi bahane ettim, bana dokunmayan yılanın bin yaşayabileceğini bile düşündüm, denedim ancak sürdüremedim. Vicdanımla yüzleşemedim. Bu sefer bağırdım, çağırdım, konuştum, bir şeyler yapmak için çabaladım, bir nebze faydam olursa diye uğraştım, onda da çuvalladım. Tek başıma dünyayı değiştiremezdim, hiçbir gruba da ait hissedemedim. Yıllarca cehennemle korkuttular beni. Meğer cehennem yaşadığımız dünyaymış; bu dünyada olanları izlemenin yüküyle yaşamak da cezası… Çok sonra anladım.

Gündüz Vassaf’ın okuduğum ilk kitabıdır ‘Cehenneme Övgü’… Öncesinde ne bir alıntı gördüm hakkında, ne de bir fikir duydum. İsmi dikkatimi çekti önce. Arka kapağına göz gezdirdikten sonra okumaya karar verdim. Henüz ilk sayfalarda, yazarın ‘Ben’ başlığıyla paylaştığı yazıyı bitirdiğimdeyse, kitabı okumak için iyiden iyiye sabırsızlanmıştım. Üç günün sonunda, kitabı bitirdiğimde ön sayfaya şu notu düştüm: ‘’Mükemmel! (Bir sürü farklı bakış açısı…)’’  Benim için bir kitabın mükemmel olması, benim düşüncelerimi olumlaması, davranışlarımı haklı çıkarması, yaptığım her şeyin yanlış olduğunu ispatlaması yahut davranışlarıma etki edecek enfes fikirler sunması anlamına gelmiyor. Hele ki okuduğum bir deneme kitabıysa benim için öncelik, farklı pencerelerden bakabilmek ve daha önce düşünmediğim şeyleri bana düşündürebilmesidir.

Üslubuyla bana Reich’in ‘Dinle Küçük Adam’ını hatırlatan kitapta, totaliterizmin günlük hayatımıza etkileri hakkında çeşitli denemeler bulunuyor. Özgürlükten cinsiyetçiliğe, ölümden sanata, ebeveynlikten aşka kadar hemen her konuya değinen Vassaf’ın birçok cümlesi, okurun yüzüne tokat gibi çarpıyor. ‘Özgür seçimlerim, gerçekten de benim seçimlerim mi? Yoksa ben, seçtiğimi mi zannediyorum?’ diye sormadan edemiyor insan. Hal böyle olunca, dayatılmayan ve aslında dayatılan, birçok şeyin neye ve kime hizmet ediyor olabileceği de akla geliyor. Okurken elimden bırakamadığım, sıkça not aldığım ve işaretlediğim bir kitaptı ‘Cehenneme Övgü’. Beni düşündüren şeylerin yanı sıra katıldığım ve katılmadığım noktalar da vardı tabii.  Bana kalırsa, yazarın yazdıklarını onaylatmak yahut okurunu –tabir-i caizse- gaza getirmek gibi bir derdi de yok. Maksat düşündürtmek, belki de biraz içini dökmek. Zira dünyanın çivisinin çıktığının artık herkes farkında. Allah sonumuzu hayretsin…

Düşüne düşüne ne oluyor, düşünmek beni nereye götürüyor henüz bilmiyorum. Dünyayı kurtaracak, değiştirecek gücü kendimde göremiyorum. Ne müthiş bir zekayım, ne yeteneğim ne de liderlik vasfına sahibim… Memleketimde ve dünyada olan biteni izleyip hayatıma devam ediyorum. Alışmamak için direndiğim birçok şeye alışacağım endişesi taşıyorum. Hayatımın özellikle son üç senesini ‘İnsan olmak ne zor şeymiş.’ diyerek geçiriyorum ve yaşamını yitiren her can karşısında aynı duyguyu tekrar tekrar yaşıyorum.

Gündüz Vassaf, kitabın sonunda Charles Baudelaire’in çok sevdiğim şu cümlelerini paylaşmış: ‘’Sarhoş olma saatidir… Zamanın inim inim inleyen köleleri olmamak için sarhoş olun durmamacasına! Şarapla, şiirle ya da erdemle, nasıl isterseniz.’’ Sadece zamanın kölesi olmamak için değil, aklımı yitirmeden, ruhumu köreltmeden, vicdanımla çelişmeden yaşamak istiyorum. Alkol almıyorum, şiirle sarhoş olacak zamanıysa çoktan geçtim. Elimde bir tek erdemli olmak var. Seyirci olarak kalmamak adına, en azından bunun için, elimden geldiğince çabalayacağım…

 

 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.