CESUR YENİ DÜNYA ALDOUS HUXLEY

media5335aa00c4880.png
(0/10 Puan)

Cesur Yeni Dünya Aldous Huxley

A+ A-

Ölmeden evvel okunması gereken kitaplar arasında sıkça adı geçen ‘Cesur Yeni Dünya’ , hakkındaki olumlu eleştiriler yüzünden de oldukça dikkatimi çekmişti. Belki de bilim kurgu türünde olması dolayısıyla bana ‘Mülksüzler’ ve ‘Bin Dokuzyüz Seksen Dört’ü de çağrıştırdı doğrusu.

26. yüzyıl Londra’sında, üreme ve uykuda öğrenim gibi çeşitli yöntemler kullanılarak toplum değiştirilmiştir.Değiştirilen dünya ise, en son teknolojik gelişmelerle donatılmış, bütün insanların sağlıklı olduğu, savaş ve yoksulluğun bulunmadığı, herkesin eşit ve kesinlikle mutlu olduğu bir yer halini almıştır. Ancak bu getirilerin yanında, felsefe, edebiyat, kültürel çeşitlilik ve sanat gibi değerler artık varlığını yitirmiştir. Dünya sade ve sadece hazlar üzerine dönmektedir. Uyuşturucu kullanımı yaygın olmakla birlikte, cinsellik de artık dejenere bir hal almıştır. Başka bir kentten –ya da adadan , çok üzgünüm net hatırlamıyorum- gelen Vahşi ise, daha önce karşılaşmadığı böylesi bir yerde yabancılık çekmekte, yaşananlara anlam verememekte, büyüdüğü yerle şu an bulunduğu yeri umutsuzca kıyaslamaktadır.

Öncelikle yine çok değişik ve başarılı bir kurguyla karşı karşıyayız. Üzerine düşünülmüş, vakit harcanmış, üslup olarak da son derece akıcı ve kolay anlaşılır bir kitap olan ‘Cesur Yeni Dünya’, adını Shakespeare’in eserinden almış. Ben çok severek, ilgi, merak ve hayranlıkla okuyup, bir solukta bitirdim kitabı.

Ayrıca, ‘Cesur Yeni Dünya’, Le Monde’un ‘Yüzyılın 100 Kitabı’ listesinin  içindeymiş. Bunu yazınca iyiden iyiye merakınızı cezbettiğini tahmin ediyorum. O zaman vakit kaybetmeden okuyun, çünkü her halukarda, kitabı bitirdikten sonra okumak için geç kaldığınızı düşüneceksiniz.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.