CHANEL ALFONSO SİGNORİNİ

media5335a51bbd264.png
(0/10 Puan)

Chanel Alfonso Signorini

A+ A-

Aylar evvel yazarın, Marilyn Monroe biyografisini okuduktan hemen sonra, aldığım, ancak yeni okuyabildiğim, yine çok güzel bir biyografi Chanel…

Çok fakir bir ailede, hasta bir anne ve başına buyruk, ilgisiz bir babanın çocuğu olan Gabrielle’in yükseliş öyküsüdür bu. Annesinin ölümünden sonra, kardeşleriyle birlikte yetimhanede büyüyen Gabrielle, bunun ardından ağır şartlarda terzilik yapmaya başlar. Terzilik yaptığı dükkanda zengin bir teğmene aşık olur ve onun vesilesiyle Fransız sosyetesiyle tanışır.  Uzun süre bu teğmenle birlikte yaşayan Gabrielle, evlilik hayalinin gerçekleşmeyeceğini anladıktan sonra kendi işini yapmaya karar verir. Aynı sıralarda teğmenin yakın arkadaşı Boy Capel’le aşk yaşamaya başlar.  Öncelikle şapka tasarımı yaptığı bir atölye ve dükkan açmayı düşünen Gabrielle’e Boy Capel sonuna kadar destek olur ve Gabrielle teğmeni terkederek, kendi hayatını çizme noktasında ilk büyük adımı atar.

Alfonso Signorini, bu romanda da beni hayal kırıklığına uğratmadı. O kadar sade, akıcı ve açık yazıyor ki, sanki bir masal okurmuş gibi, anlamadan akıp gidiyor kitap. Tabii ki bu,yazarın olduğu kadar çeviriyi yapan kişinin de başarısı, o yüzden çok iyi bir çeviri olduğunu da söylemeliyim. Kitabın nasıl bittiğini anlamadım. Fakir bir ailenin kızı olarak büyüyen Gabrielle’in, nasıl ‘Coco’ lakabını aldığı, ardından nasıl Chanel olduğunu anlatan, ve yine büyük başarıların, büyük hayal kırıklıkları ve yokluktan beslendiğini apaçık gösteren masalsı bir biyografi…  Hayatta fırsatların sadece şans eseri karşımıza çıkmadığını, o şansları iyi değerlendirebilmeyi ve isteklerimizde sebat ve inat etmemizin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz, yine, yeni, yeniden.

Büyük hayallerinin gerçekleşemeyeceğini düşünen, modaya merakı olan ya da biyografiden hoşlanan herkesin, bir çırpıda okuyacağı ve beğeneceği, iyi yazılmış bu romanı tavsiye ediyorum, sevgili takipçilerim.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.