CHARLİE'NİN ÇİKOLATA FABRİKASI ROALD DAHL

coklat
(0/10 Puan)

Charlie'nin Çikolata Fabrikası Roald Dahl

A+ A-

Friedrich Hölderlin demiş ki: ‘’Çocukluğunu tam yapmamış insan, kolay kolay tam bir insan olamaz.’’ İnsan çocukluğunu nasıl ‘’tam’’ yapar? ‘’Tam’’ insan nasıl bir insandır? ‘’Tamlık’’ mümkün müdür? ‘’Tam’’ın tanımı tam olarak nedir?’’ gibi sorular geliverdi aklıma… Hölderlin bu sözüyle ne demek istediğini açıkladı mı bilmiyorum, ben okumadım ama cümleyi çok irdelemediğimde ne demek istediğini sezebiliyorum. Çocukluğunu tamamlayamadığı hissi yaşayan herkesin de bunu sezebileceğini düşünüyorum. Geçmişin telafisi olamıyor ancak bir şekilde onarılabiliyor. Onarılan hiçbir zaman ‘’tam’’ olamıyor, zaman zaman insanın içini sızlatıyor ama bu onarım artık ,daha çok, ileriye bakmaya olanak sağlıyor. Hayatta hiçbir şeyi ‘’tam ‘’ yaşamak olanaklı değil, hepimizin bir tarafı eksik. Ancak çocukluğunu yaşamış olan bir insan da her halinden değilse de birçok halden belli oluyor. Çocuklara çocukluklarını yaşama hakkını maddi değil, manevi olarak vermek lazım, ilk önce…

Charlie Bucket yoksul bir ailenin çocuğudur. Anne-babası, iki ninesi ve iki dedesiyle birlikte küçük, tahta bir barakada yaşarlar. Charlie’nin hayatta en sevdiği şey çikolatadır fakat ailesi o kadar yoksuldur ki, küçük çocuk ancak senede bir kez, doğum gününde, çikolata alabilmektedir. Aksi gibi, dünyanın en ünlü çikolatalarının üretildiği devasa çikolata fabrikası Charlie’lerin evinden de görülmektedir. Küçük Charlie fabrikanın içini hayal edip rüyalara dalarken dünyayı ayağa kaldıran bir haber duyulur; Fabrika sahibi Willy Wonka, o zamana dek kimsenin göremediği fabrikasını  halka açacaktır. Bunun için, hazırlanan çikolataların beş tanesinin içine birer tane altın bilet koyar. Biletli çikolataları bulan çocuklar fabrikayı gezebilecektir. Haberin duyulmasıya birlikte çikolata çılgınlığı başlar. Willy Wonka’nın çikolataları yok satmakta, biletlere sahip olmak isteyen çocuklar kendinden geçmektedir. Bu haberi Charlie de duyar fakat küçüğümüz talihin kendinden yana olacağına pek ihtimal vermez. Ne var ki düşündüğü gibi olmaz, Willy Wonka’nın çikolata fabrikasını ziyaret edecek beş kişiden biri de Charlie’dir!

Filmini birkaç kez izleme teşebbüsünde bulunsam da hep yarım yamalak bıraktım fakat kitabını bir çırpıda bitirdim! Dikkat çektiği noktalarla, dil ve üslubuyla ya da kurgusundaki fantastik unsurlarla olsun, ‘’Charlie’nin Çikolata Fabrikası’’nın sadece çocuklar için yazılmış olduğunu söylemek ne kadar uygun olur bilmiyorum. Öyle bile olsa, yetişkinlerin arada bir çocuk kitapları okuması gerektiğini düşünüyorum. Belki o zaman çocukluğu yaşatmanın, çocuğa her istediğini vermek, her zaman mutlu olmasını sağlamak, canının acımasını engellemek, prenses/prens muamelesi yapmak  vs. olmadığını hatırlarlar. Çocuklara saçamalama, hayal kurma, aklına geldiği gibi konuşma, muzurluk yapma, şakalaşma, soru sorma, cevap verme, oyun oynama ve ağlama gibi haklar verilmedikçe çocuk nasıl ‘’tam’’ bir çocukluk yaşar ki? 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.