ÇILGIN VE ÖZGÜR HIFZI TOPUZ

media56619818d3d49.png
(0/10 Puan)

Çılgın ve Özgür Hıfzı Topuz

A+ A-

Tevfik Kolaylı 1879 yılında, Emine Hanım ve Hasan Fehmi Bey’in oğlu olarak Muğla’nın Bodrum ilçesinde dünyaya gelir. Henüz küçük bir çocukken, babasının vakit geçirmek için gittiği kahveye gelen dervişlerin üflediği neyi görüp kendisi de denemek ister. Ancak babası, eğitimini etkileyeceğini düşünerek buna izin vermez. Küçük yaşlarından beri düdükler çalarak çocukları etrafında toplayan Tevfik’in, şiir ve halk hikayelerine de ilgisi vardır. Tevfik yaklaşık yedi yaşlarındayken, kent çarşısında bir grubun öldürülen eşkiyaların kesik başlarını sırıklara geçirip arz-ı endam etmesine şahit olur. Bu olay onu ruhen derinden etkiler ve bir anda içe kapanıp durgunlaşır. Bir süre sonra da hayatı boyunca yakasını bırakmayacak olan ilk sara nöbetini geçirir ve bu durum okulu bırakmasına sebep olur. Ailesi, Tevfik’i ney sesinden etkilendiğini düşünüp doktor ve hocalara götürürler, ne var ki bir sonuca ulaşamazlar. Ancak, en son gittikleri İstanbul’daki bir doktor, çocuğun üstüne gitmemelerini, sevdiği şeyleri yapmasına izin vermelerini söyler. Böylece Tevfik’in hastalığı hem kontrol altına alınır hem de ailesi ney üflemesine ses çıkarmaz. Bir süre ney üflemeye devam eden Tevfik, sonrasında babası tarafından liseye gönderilir ancak sara nöbetleri yine çoğalınca eğitimi yarıda kalır. İzmir Mevlevihanesi’ne giderek kendini neyine verir.

İleriki zamanlarda gittiği mevlevihane ve medreselerde dönemin en önemli şair, düşünür ve yazarlarıyla tanışan Tevfik, hiciv, daha sonra Fransızca, Arapça ve Farsça öğrenir, plaklar doldurur ve böylece meşhur bir neyzen olur. Sivri dili ve cesareti yüzünden gözaltına alınır, Beyoğlu meyhanelerinde zamanını geçirir, Bektaşi dervişi olur, Mısır’a gider, hapse girer, hiçbir zaman sabit bir geliri ve kimseye eyvallahı olmaz. Hayatının son dönemlerini Bakırköy Akıl Hastanesi’nde geçirir ve 1953’te hayata gözlerimi yumar.

Hıfzı Topuz’un daha önce 1-2 kitabını okumuştum. Üzerinden çok uzun zaman geçti, hangileri olduğunu hatırlamıyorum bile… Neyzen Tevfik merak ettiğim bir karakter olduğu için,hakkında karşıma çıkan ilk kitabı alıp okumak istedim. Neyzen, çok ilgi çekici bir kişilik yapısına sahip olduğu gibi, oldukça hareketli ve maceralı bir yaşam öyküsüne de sahip. Bu yüzden kitabı ilgi ve merakla okudum. Ancak, biyografi yazanların kişisel fikir ve ideolojilerini satırlarına yansıtmasını sevmiyorum. Bunu, hangi bakış açısından olursa olsun hiç farketmez, sıkıcı ve antipatik buluyorum. Kitabı okurken keyif almama rağmen, yazarın biraz yapmacıklı, biraz tribünlere oynadığını hissettiğim tarzından rahatsız olduğumu da belirtmek isterim.

Kimilerinin alkolik ve deli diye yerdiği, kimilerinin her tartışmada şiirlerinden mısralar aktardığı Neyzen Tevfik’in hayatını kaç tanesi merak edip okumuştur, hakkında ne biliyorlardır? Bunlar benim açımdan merak konusu… Hayatını okuyup, araştırıp, düşünüp de gerçekten ne demek istediğini anlayanların da –kendim de dahil olmak üzere- pek fazla olduğunu sanmıyorum. Hıfzı Topuz birçok kaynaktan araştırıp hazırlamış kitabını ve hakkını yememek lazım ki kitaba seçtiği ad da, bana göre, Neyzen Tefik’i çok iyi tanımlar nitelikte; Çılgın ve Özgür… Ne diyeyim… Günümüz toplumunda da böyle çılgın ve özgür şahsiyetlere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Kastettiğim nasıl bir çılgınlık, nasıl bir özgürlük? Eh, bu upuzun bir yazının konusu olabilir ancak. Belki bir gün kafamı toparlar yazarım…

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.