ÇÜRÜMENİN KİTABI EMİL MİCHEL CİORAN

curumeninkitabı
(0/10 Puan)

Çürümenin Kitabı Emil Michel Cioran

A+ A-

Bana kimi zaman, kötümser olduğumu söylüyorlar. Oysa ki ben gerçekçi olduğumu düşünüyorum. Her şeyin –ya da hemen her şeyin- iyi gittiği bir yer ve zamanda, illa ki kötü bir şey arayan; güzel anları, kötü ve karanlık düşüncelerle bozan kişiler karamsardır bana göre. Her şeyin karmakarışık, karanlık ve kasvetli olduğunun aşikar olduğu bir zamanda, hiçbir güven ve gerçeklik hissettirmeyen bir iyimserliği ise patolojik buluyorum. Hatta böylesi bir iyimserlik beni hasta ediyor. İyimserlik de kötümserlik de pratik hayatta benim hiçbir işime yaramadı. Gerçekler acıttı, üzdü, buhranlara soktu belki ama hayal kırıklığı yaratmadığı gibi karanlıklara da sürüklemedi beni. İyi şeyler olduğunda sevindim, kötülerdeyse üzüleceğimden daha fazla üzülmedim. O yüzden felaket tellallarından da, umut tacirlerinden de uzak dururum. Ama gelin görün ki, karamsar ve kasvetli kitaplardan asla vazgeçemiyorum…

Cioran’ın adını birçok kez duymuştum ancak bu kitabını araştırıp soruşturup almadım. Tamamen adına tav olduğumu söylemeliyim. Deneme yazarı ve ahlakçı Emile Michel Cioran, kitaplarını daha çok Fransızca yazsa da esasen Romanya’da doğdu. Annesi, o henüz küçükken kendisine: ‘Keşke seni aldırsaymışım.’ Dedikten sonra mı küçük Michel hayatın gerçekleriyle yüzleşti yoksa zaten fıtratı mı böyleydi bilemiyorum ama üslubunun sert olduğunu söyleyebilirim. Kitap, Çürümenin Kitabı, Tesadüfi Düşünür, Gerilemenin Çehreleri, Azizlik ve Mutlağın Yüz Buruşturmaları, Bilginin Dekoru ve El Etek Çekme olmak üzere altı bölümden oluşmakta. Bu bölümler de kendi içlerinde, çeşitli alt başlıklar içeriyor. Bunlardan bazıları; Harikulade Yararsızlık, Alacakaranlık Düşünürleri, Nefretin Güzergahı, Trajedinin Koşulları, Gerilemenin Çehreleri…  Denemelerinde sert ve sorgulayıcı bir tutum sergileyen yazar, yaşamdan ölüme, inançtan politikaya, kahramanlıktan melankoliye birçok konu hakkındaki düşünce ve tespitlerini okurla paylaşıyor. Ancak bu kitabı okur için mi yazmış? Hissiyatımca, Cioran bu kitabı kendisiyle konuşur gibi yazmış. İkna etmek, ders vermek gibi bir kaygısının olmaması da bir okuyucu olarak keyif verdi elbette.

Kitabı okumaya başlarken herhangi bir beklentim yoktu. Hakkında yapılan yorumları ise yeni okudum. Çoğunluk kitabın kötümser, karanlık ve iç karartıcı olduğunu, bir kısmı da okurken zorlandığını yazmış. Ama hemen herkes, bunlara rağmen severek okuduklarından, etkilendiklerinden, düşündüklerinden de bahsetmiş. Cioran’ın kitabı yer yer karanlık bir atmosfer yaratsa da ben genel anlamda öyle bunaltan bir karamsarlık hissettiğimi söyleyemeyeceğim. Okuduklarımın birçoğu daha evvel karşılaşmadığım şeyler değildi. Bu anlamda kitaptan çok etkilendiğimi de söyleyemem ama çok severek okudum. Kimse kusura bakmasın da, nasıl aydınlandığının serüvenini anlatan insanların kitapları beni daha çok bunaltıp karamsarlığa sürüklüyor. Biz insanlar kitap seçiyoruz ama, Bilge Karasu’nun dediği gibi kitap da çoğu zaman okurunu seçiyor. O yüzden herkes istediğini okusun, istemediğini okumasın, ister okusun, isterse hiç okumasın… Ben okumakla kalmıyor, bir de çiziyor, karalıyor, işaretliyorum kitapları. Karamsar olduğum yetmezmiş gibi….

‘' Tembellik, fizyolojik bir kuşkuculuktur, tenin şüphesidir.

 

Eğer etrafımızda sürünen sonsuz sayıdaki can çekişmeyi, birer gizli ölüm olan bütün hayatları sevip anlayabilseydik, acı çeken varlık sayısında kalp gerekirdi bize. Ve geçmiş üzüntülerimizin tamamını mevcudunda bulunduran, mucizevi bir şekilde güncel bir hafızamız olsaydı, böyle bir yükün altında çökerdik. Hayat ancak muhayyilemizin ve hafızamızın zayıflıklarıyla mümkün.

 

Bir ruh, sadece üzerine aldığı tahammül edilemez şeyler’in miktarıyla büyür ve telef olur.

 

Hayatın beyhude olduğu kanaatiyle kim dolmamıştır? Ama kim bunun sonuçlarıyla yüzleşmeye cesaret eder?

 

Hakiki bir ilham yoktur ki dünyadan daha engin bir ruhun anormalliğinden çıkmasın.

 

Kendimizden kurtulamadığımız zaman, kendimizi yiyip bitirmenin tadını çıkarırız.’’

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.