DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN NİHAT BEHRAM

media5335aa930ad53.png
(0/10 Puan)

Darağacında Üç Fidan Nihat Behram

A+ A-

Zamanında, politikadan anlamayan ve belki de bu yüzden ondan nefret eden biri olmama rağmen, zaman geçtikçe, siyasetin muhakkak her bireye, bir yerden dokunduğuna ikna oldum. Hala politikadan anlamıyorum ancak anlamak için elimden geldiğince çabaladığıma inanabilirsiniz. Sağdan soldan, kulaktan duyma hikayeleri hiç araştırıp soruşturmadan kabul etmektense, farklı bakış açılarından yazılmış kitapları okumaya, belgesel ve tartışma programları da izledikten sonra, olayları kendi süzgecimden geçirerek bir fikir edinmeyi amaçlıyorum. Anladığınız kadarıyla yolum bir hayli uzun. Ölmeden evvel politik anlamda bir-iki oturmuş fikrim olursa ne ala!

Çoğunluğun bildiği üzere kitap, 12 Mart Darbesi öncesi, sırası ve sonrasında, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın yaşadıklarını konu almakta. Bu insanların dışarıdaki son günleri, yakalanışları, idamları ve bu idamlar sonrasında Türkiye’nin durumu, olaylarla ilgili milletvekili, avukat ve savcıların fikir ve görüşleri okuyucuya sunuluyor. Aralarda yazara ait şiirler ve bu üç genç insana ait fotoğraflar ve kendi el yazılarından mektuplar da var.

Ben kitabı çok beğendim ve çok etkilendim. Yazarın dili ve üslubu da hoşuma gitti. Sadece, bazı yerlerde fuzuli ajitasyon vardı ve her zorlama şey gibi onlar da beni rahatsız etti. Ama genel itibariyle severek ve ilgiyle okuduğum bir kitap oldu. Konu, zaten etkileyici ve son derece hüzünlü olduğu için, en ufak bir duygu sömürüsü, bir zorlama kaldırmıyor bana göre. İdam sahnelerini okurken içime fenalıklar geldi. Belki de anne olmam sebebiyle, bu tip olaylara objektif  bir şekilde yahut bir ideoloji gözlüğüyle bakamıyorum. Hele hele, bazı kişilerin dediğine göre, kimileri bu genç insanları, kendi menfaatleri uğruna kullanmışlarsa, yazıklar olsun demekten başka bir şey gelmiyor içimden. Farklı fikirler öğrenmek açısından, kitaptaki son bölümleri de ilgiyle okudum. Özellikle fotoğrafları incelemek çok hüzünlüydü. Daha ne diyeyim ki..?

Konuyla ilgili okuduğum ilk kitap olması açısından, tam olarak bir fikir edinmiş değilim. Kafamda bir sürü soru, okumam gereken çok kitap, izlemem gereken çok belgesel var.

Ortada bir suç varsa eğer, herkes ama herkes, suçunun gerektirdiği cezaları çekmeli. Ama suç ve ceza arasında bir denge, bir uyum, bir mantık uçurumu varsa şayet, bireyin yargıya olan güvenini sorgulamak bence haksızlık olur.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.