DAVA FRANZ KAFKA

media5335a83b32764.png
(0/10 Puan)

Dava Franz Kafka

A+ A-

İlk olarak ‘Babama Mektup’ kitabını okuduğumda, Kafka’nın samimiyeti, hassasiyeti ve hitabeti bir hayli ilgimi çekti. Ardından okuduğum ‘Dönüşüm’le birlikte, hikayeyi kurgulayışına, bakış açısına ve inceden verdiği mesajlara hayran kaldım. Sonrasında ‘Kentler ve Gölgeler’ programında Kafka’yı dinlerken, nedendir bilinmez daha çok sevdim kendisini, kendime yakın buldum ve benimsedim. Ve o programın sonunda karar verdim, bütün kitaplarını okuyacağıma...

Josef K., bir sabah ansızın tutuklandığını öğrenir. Tutuklanış sebebini bilmemekle birlikte, normal yaşantısına devam edebileceği kendisine bildirilir. Başta bir şakanın içinde olduğunu düşünmesine rağmen, zaman geçtikçe olayın ciddiyetinin farkına varır. Enteresan bir şekilde, gittiği her yerde ve iletişimde bulunduğu herkes, K.’nın davasından haberdardır. K., oradan oraya sürüklenedursun, elinden hiçbir şey gelmez. En sonunda, olayın odak noktası olduğunu ve hiçbir şekilde bu durumdan kurtulamayacağının farkına varınca, cezasını beklemeye başlar.

Hatırlarsanız Gregor Samsa da bir sabah ansızın uyanmış ve kendini dev bir böceğe dönüşmüş şekilde bulmuştu. Her iki kitabında da, kahramanların karşılaştığı garip olaylar sabahları oluyorsa, Kafka için bu sabahların bir anlamı olmalı, diye düşünmeden edemiyorum. Kafka, ‘Dönüşüm’de olduğu gibi, bu kitabında da metaforlar üzerinden gitmiş. Kitabı bitirdikten sonra, hakkında yazılan araştırma yazılarını uzun uzadıya okumanızı tavsiye ederim. Bense kısaca şöyle özetleyeyim: Ortada aslında dava falan yoktur ancak Josef K., içinde bulunduğu dünya, düzen ve yaşadığı hayat tarafından tutuklanmıştır. Yani anlayacağınız Kafka kitabında, toplum baskısı ve suç algılarını eleştirmiş.

Resmen beyin jimnastiği bu kitaplar. Kitabın her satırını pür dikkat okumanız, üzerine düşünmeniz gerekiyor. Bu yüzden Kafka’nın kitaplarını çok seviyorum. Sadece, kitaptaki punto küçüklüğü ve uzun paragraflar, gözlerimi yordu  o kadar. Ben kitabı tabii ki çok ama çok sevdim. Kafka’ya bir kez daha hayran oldum. Demem o ki, ‘Ölmeden Evvel Okunacaklar’ listenize MUTLAKA ekleyin sevgili takipçilerim...

 

Not: ‘Ölmeden Evvel Okunacaklar’ başlığını, ‘Ölüm Döşeğinde Okunacaklar’ olarak algılayanlar var. Neticede herkesin inançları çerçevesinde o anda okuyacakları farklıdır. Zira benim demek istediğim, hayat kısa ve bir o kadar da uzun. Hani kaliteli bir hayat geçirmek, vizyon genişletmek ve farkındalık yaratmak için okunması gereken kitaplar var. E, öldükten sonra okuyamayacağımıza göre, ölmeden evvel okumamız gerekiyor. Bilmem anlatabildim mi?

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.