DELİ KADIN HİKAYELERİ MİNE SÖĞÜT

media5335ae74bef16.png
(0/10 Puan)

Deli Kadın Hikayeleri Mine Söğüt

A+ A-

Bu kitapla buluşma hikayem, kitabın kendisi gibi hüzünlü ve biraz da depresiftir. Kitabın adını çok duymama rağmen, yeni yıla kadar kitap almamaya söz verdiğim için, sadece listeme yazmakla yetinmiştim. Çok değil, sadece birkaç hafta sonra, arkadaşımın vefat eden arkadaşının annesi, kitaplarının bazılarını, kıymetini bilecek birine vermek istemiş. İlginçtir, arkadaşımın bana getirdiği kitapların içinde ‘Deli Kadın Hikayeleri’ de vardı. Hayatımda ilk defa elime kitap geçince çok da sevinemedim. Kitabı okuduğum sure boyunca da, o garip ruh halinden çıkamadım.

Kitapta kadına, kadınlara dair 21 tane öykü yer almakta. Birbirinden farklı konuların ele alındığı hikayelerde, kadının toplumdaki yeri, yaşadığı sorunlar ve çıkmazlar, mahalle baskısının kadın üzerindeki etkileri, ensest, tecavüz, ölüm ve benzeri durumlar, kesinlike çarpıcı bir biçimde anlatılmış. Yazarın dilini ve üslubunu da oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Kitabın geneline hakim olan depresif, isyankar ve hüzünlü havadan olsa gerek, bana Ayfer Tunç’un kitaplarını hatırlattı, ki Ayfer Tunç okumayı da bir hayli severim. Kitaptaki resimlere ise tek kelimeyle bayıldım! Daha önceki yazılarımda da söylediğim gibi, depresif kitaplara karşı belirgin bir zaafım var. Bu yüzden çok objektif bir yorum yapamayabilirim. Yine de, okurken içiniz sıkılıp, kalbiniz daralsa da kimi zaman, eminim ki elinizden bırakamayacaksınız.

Ben delilerin, zeki insanlar olduğunu, delirmelerinin sebebinin dış dünyaya uyum sağlayamamaları sonucu ortaya çıktığını düşünüyorum. Bana sorarsanız, ‘Tutunamayanlar’daki Selim de, eğer intihar etmeseydi, delirebilirdi. Yani dünyadaki onca saçmalık, ikiyüzlülük ve tutarsızlıklarla, iç dünyasındaki düşünceler ve tahayyüller o kadar birbirine zıttı ki, belki de iki seçenekten başka  çıkış noktası yoktu; ölmek yahut delirmek…

Benimle aynı gün, aynı ay ve aynı yıl doğan sevgili Sıdıka’ya Allah’tan rahmet diliyorum. Delirerek ölmemek dileğiyle…

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.