DON KİŞOT MİGUEL DE CERVANTES SAAVEDRA

media5335ae2559207.png
(0/10 Puan)

Don Kişot Miguel de Cervantes Saavedra

A+ A-

Sene başında yaptığım kitap kuleme, önceden okumadığım Dünya Klasikleri’nden de eklemek istemiştim. Türk lugatlarına dahi girmiş olan ‘don kişotluk’ un ne demek olduğunu, hikayesinin nereden geldiğini ve bizzat kendisini okumakta ne kadar geciktiğimi, üzüntüyle farkettim.

Herkesin bildiği gibi Senyor Kesada, İspanya’da yaşayan, elli yaşlarında, uzun boylu ve zayıf bir aristokrattır. Kitaplara ve okumaya o kadar düşkündür ki, kendisini oradaki hikayelere fazlasıyla kaptırır. Özellikle şövalyeleri anlatan hikayelere takıntılı olan Kesada, orada yazan her şeyin doğru olduğuna inanır ve kendisine Don Kişot adını vererek, adeta bir şövalye gibi davranmaya ve maceralara atılmaya başlar. Çevresindekiler Senyor Kesada’nın iyiden iyiye çıldırdığını düşünse de, O, çok sevdiği atı Rosinante ve ikna etmek için bin bir vaatte bulunduğu yaveri Sancho Panza ile birlikte, yardıma muhtaç, çaresiz ve haksızlığa uğramış insanları kurtarmak için kendini paralar. Ancak maalesef, girişimleri her seferinde hüsranla sonuçlanır.

Bu kadar önemli bir eserle ilgili söyleyeceğim hiçbir şey yok. Muhakkak okuyun, okumayanlara da okutun. Ama..! Okuyacağınız yayınevini seçerken çok dikkat edin! Ben her nedense adını sanını ilk defa bu kitabı aldığımda duyduğum ‘Kitap Zamanı Yayınevi’den çıkanı satın almışım. Tek kelimeyle bir fiyaskoydu! Yazım hataları mı desem, satır atlamalar mı, harf hataları mı... Artık öyle bir dereceye geldim ki, hikayenin doğru yazılıp yazılmadığından şüphe eder oldum. Tabii bu kadar kötü bir yayın, benim okuma şevkimi ve hızımı da etkiledi haliyle. Bir yandan internetten bakıyorum, yayınevinin yayımladığı daha bir sürü Dünya Klasik’leri var. Verilen emeklere saygı duyarım ancak, bir yayınevinin bu tip hataları bir değil, birçok kez yapmış olması kabul edilebilir değil. Ne kendim okurum, ne de başkasına tavsiye ederim.

Bu kötü tecrübeden sonra, bundan sonra alacağım kitapların MUHAKKAK bildiğim ve güvendiğim bir yayınevine ait olmasına dikkat edeceğim, bu biiir! İleriki zamanlarda ‘Don Kişot’u, başka bir yayınevinden tekrar okuyacağım, bu ikiii! Bu kitabı okumadan evvel, Twitter’dan bir takipçimin tavsiyesiyle izlediğim Buket Uzuner’in dilinden Don Kişot’u dinlemenizi öneririm bu da, üüüç! Buyrun bu da linki: http://www.youtube.com/watch?v=9AyLwpUSOrE

Sağlıcakla kalınız...

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.