DÖNÜŞÜM FRANZ KAFKA

media5335a4bdc755f.png
(0/10 Puan)

Dönüşüm Franz Kafka

A+ A-

Ölmeden Evvel Okunması Gereken Kitaplar’ hakkında araştırma yaparken, karşıma çıkan bir diğer kitap da budur. Bundan birkaç sene evvel yine, yazarın çok önemli eserlerinden biri olan ‘Babama Mektup’u okumuş ve çok beğenmiştim. Uzun bir öykü niteliğinde olan ‘Dönüşüm’ adlı eserine ise kesinlikle hayran kaldım diyebilirim.

Gregor Samsa, bir sabah bunaltıcı düşlerinden uyandığında, kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur. Buna önce inanamaz ancak hareket etmeye çalışınca, durumun gerçekliğinin farkına varır. İşine her zaman saatinde giden Gregor’un  gecikmesi aile fertlerinin dikkatini çeker. Bu sebeple kilitli olan oda kapısının arkasında bütün aile, kapıyı vurarak Gregor’dan bir cevap bekleyip, endişelenmektedirler. Derken Gregor’un müdürü öfkeli bir biçimde eve gelir. Amacı Gregor’a hesap sormaktır. Zorlukla yeni vücuduyla yatağından kalkmayı başaran Gregor, kapı arkasından sorulan sorulara yanıt vermeye çalışır ancak, sesi adeta bir böğürtü halindedir. Bunu üzerine, heybetli müdür oda kapısını kırar ve herkes Gregor’un yeni haliyle karşı karşıya kalır.

Hikayenin geri kalan kısmında, aile fertlerinin Gregor’a karşı davranışlarını, onun hakkındaki düşüncelerini ve Gregor’un bunlar karşısındaki tepki ve hislerini okuyoruz.

Öykü, toplumun klişeleşmiş, alışılmış yapısına başkaldıran bireyin trajedisini anlatmaktadır aslında. Gregor Samsa’nın böceğe dönüşmesi, boyun eğen bir birey olmaktan çıkması anlamını taşımakta. Kitap son derece akıcı, yalın bir anlatıma sahip, harika bir eser. Ben kitaplarda, metaforlar üzerinden yazılan hikayelerden çok keyif alıyorum. O yüzden bu öyküyü çok sevdim. Bence çok önemli bir konuyu irdelemiş ve tabii ki çok güzel ifade etmiş. Kitabı okuduktan sonra, muhakkak kitap hakkında yapılan profesyonel yorumları ve incelemeleri okumanızı tavsiye ederim ki, öyküyü iyice içselleştirebilesiniz. Kitap okumayı seven, sevmeyen herkesin muhakkak okuması gereken bir kitap, o yüzden listenize eklemeyi unutmayın!

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.