ESMAÜ’L HÜSNA ŞERHİ ALİ OSMAN TATLISU

media5335abb04d2fd.png
(10/10 Puan)

Esmaü’l Hüsna Şerhi Ali Osman Tatlısu

A+ A-

Kaç seferdir yazıyorum, yazmaktan da sıkılmıyorum; özellikle dini ve politik konularda, mümkün olduğunca çok ve güvenilir kitaplar okumadan ahkam kesmenin, hadsizliğin de ötesinde haksızlık olduğunu düşünüyorum ki, bu ilkinden çok daha büyük bir sorun bence. Sosyal medya aracılığıyla, insanlar çok daha geniş kitlelere ulaşmakta, kimisi bunu fikirlerini paylaşmak, fikir edinmek, bilgi sağlamak gibi sebepler için kullanırken, maalesef büyük bir çoğunluk birilerini yermek, aşağılamak, kişileri ve olayları manipüle etmek için kullanmakta. Bu çoğunluğun içinde belli bir kitle de insanların milli, dini ve toplumsal değerlerini küfretmek suretiyle aşağılamayı kendine iş edeniyor görünmektedir. Böyle nahoş durumlarla karşılaştığımda ise aklıma bir tek şey geliyor o da, okumak, okumak ve okumak…

Çok sevdiğim, senelerdir tanıdığım ve kendisinden din ve  insan hayatına dair birçok şey öğrendiğim bir hocamın tavsiyesidir ‘Esmaü’l Hüsna Şerhi’. Kitapta, Allah’ın 99 ismi teker teker açıklanmakta. Ancak bu açıklamalar tam kıvamında yapılmış. Ayrıntıya girilerek okuyucuyu sıkmıyor, yüzeysel geçilerek kafada soru işareti bırakmıyor. Eski Türkçe kelimeler tabii ki var ama, kelimeler, cümleleri anlamaya mani değil. Sadece yazarın, her ismi açıkladıktan sonra verdiği birkaç örnek, bana pek tatmin edici gelmedi. Geçen sene, satır çizme alışkanlığım olmadığından o cümleleri burada yazamıyorum. Ama, kitabı severek, seri bir şekilde okudum ve beğendim. Konuyla ilgillenenler ve merakı olanlar için okunması gereken bir kitap bence.

Tabii olarak, başka sitelerde yazdığım yazılarda  daha dikkatli davranırken, kendi sayfamda çok daha özgürce kendimi ifade etme fırsatı bulabiliyorum. Amacım, kimseyi rencide etmeden ve gücendirmeden fikirlerimi dile getirmek. İnancı ya da yaşayış tarzı ne olursa olsun, insanın bir diğerini tahkir etmesini, dalga geçmesini ve hele hele küfretmesini hazmetmekte ciddi sıkıntı yaşıyorum. Bu tarz tavırlara verilen seviyesiz cevaplar ise bambaşka bir konu. Bu durumlarda duygusal hareket etmekten çok akli davranmak gerektiğini düşünüyorum. Ama yine de unutulmamalı ki, kişi kendi değerlerine ne kadar saygı duyuyorsa, karşısındaki insanın değerlerine de o derece saygı duyuyor.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.