FAUST JOHANN W. VON GOETHE

faust
(0/10 Puan)

Faust Johann W. Von Goethe

A+ A-

Dünya Edebiyatı’nın unutulmaz eserleri, filmlere ilham verir, defalarca tiyatroya aktarılır, tablolarda resmedilir hatta günlük hayatta dahi kimi benzetmelerle onlara atıflar yapılır. ‘’Faust’’ da bu eserlerin başında olsa gerek. Frankfurt doğumlu Goethe yalnızca edebiyatla değil, doğa bilimleri, felsefe, astroloji ve simya ile de ilgiliydi. Küçük yaşta Fransızca, Latince, Eski Yunanca öğrendi. Küçük Goethe’nin hamurunda da bir şeyler vardı muhakkak ama ebeveynlerinin varlıklı ve entelektüel insanlar olması da bir şanstı, bence. Evinde zengin bir kütüphane ve duvarlarında asılı değerli tablolar görmek, bu zevk ve anlayışla büyümek hiç fena olmasa gerek. 

‘’Faust’’ öyle bir roman ki, bir okulun da okuma listesinde olmasın! Ben de ilk kez ortaokulda okumuştum. Daha doğrusu okuduğumu sanmıştım zira koca eserin sadece bir bölümünü alıp kitaplaştırmışlar, adına da ‘’Faust’’ demişler. Uzun zaman, gerçekten ‘’Faust’’u okuduğumu zannettim. Birkaç sene sonra eserin orijinalini gördüğümde aptal gibi hissetmiştim kendimi ya, neyse… Goethe, şiirsel bir dille kaleme aldığı bu meşhur oyununa on sekiz yaşında başlamış ve eserini tüm yaşamı boyunca yazarak, ölümünden hemen evvel, seksen üç yaşında tamamlamış. İnsanın şeytanla iddiaya girme öyküleri esasen yıllarca önce, birçok defa işlenmiş. Mesela, Christopher Marlowe’un ‘’Doktor Faustus’’u da bunlardan biri… Ama Goethe’nin öyküsündeki fark, insanın şeytana yenilmiyor olması. 

Ortaçağ’dan Yeni Çağ’a geçilen dönemde Faust, yeryüzünün sırlarını çözmek için hayatını harcamış, felsefe, doğa bilimleri, tıp ve teolojiyle ilgilenmiştir fakat hiçbir şey bilmediğini, hayatını dolu dolu yaşamadığını düşünür. Öğrencilerine ders vermek istemez, huzursuz ve mutsuzdur. İlahi olandan şüphelenmeye, Tanrı’nın varlığını sorgulamaya başlar. Odasında İncil okuduğu bir gün karşısına Mefistofeles çıkar. Mefisto, doktorun bu arayışından rahatsız olduğundan Tanrı ile anlaşma yaparak, onu yoldan çıkarmak için izin alır ve derhal işe koyulur. Faust’u, yaptığı çalışma ve araştırmalardan kurtararak, ona dünya zevklerini tattıracağını vaat eder. Bunun üzerine Faust ve Mefisto iddiaya girerler. Böylece, Faust’un gittiği her yerde Mefisto da ona eşlik eder ve olaylar sırayla vuku bulur. 

Olaylardan ziyade, kitapta en ilgimi çeken, beni en çok etkileyen anlatım, dil ve üsluptu. Kitap su gibi akıyor, her karakter insanın zihninde canlanıyor, perdeler kapanıyor, açılıyor, sahne aydınlanıyor ve oyunu gayet canlı bir biçimde izliyor, yaşıyorsunuz. Burada çevirinin de hakkını vermek lazım tabii. Çevirinin neredeyse kitabı yeniden yazmak gibi bir şey olduğunu akılda tutarak, yabancı dilde yazılmış kitapları buna göre seçmenin daha uygun olacağını düşünüyorum. İnsanı yoldan çıkarmayı kafasına koyan bir şeytan, şeytanla iddiaya giren bir doktor, gökyüzünde bunları izleyen bir Tanrı ve melekleri… Eh, yazar da Johann W. Von Goethe olursa bu kitap okunmaz mı? 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.