HEYKELTIRAŞ GREGORY FUNARO

media5335a787eaa3c.png
(0/10 Puan)

Heykeltıraş Gregory Funaro

A+ A-

Bir haftalık bir aradan sonra, herhangi bir uyarı maili gelmeksizin, ‘Domain Name’imin (Türkçe’sini öğretirseniz memnun olurum) vaktinin geçmesiyle birlikte bloguma ulaşmak mümkün olmadığı için, yazımı ancak bugün paylaşabiliyorum. Öyleyse hemen konuya gireyim zira bu beğendiğim bir polisiye roman oldu.

Heykeltıraş, Michelangelo’nun eserlerinden esinlenerek, seçtiği kişileri ustaca öldürür ve her birini hayranı olduğu sanatçının heykellerinin benzerlerine dönüştürür. Böylece, yaşarken kusurlu olan bedenleri, bir sanat eserine çevirerek, onların gerçek güzelliklerini ortaya çıkardığını düşünmektedir. Heykeltıraş, eserini, sanat tarihçisi Cathy Hildebrant’e ithaf edince, bu durum polisin dikkatini çeker. Cathy ve FBI özel ajanı Sam Markham katilin izini sürmeye başlarlar. Ancak cinayet tek bir taneyle kalmayacaktır. Önemli olan ise, heykeltıraşın, başyapıtını tamamlamadan evvel yakalanmasıdır.

Uzun zamandır okuduğum en iyi polisiye romandı. Bunun sebebi çok değişik bir kurgusu olduğu için değil, sadece son zamanlarda daha iyisini okumadığım için olabilir. Kitapta farklı olan tek şey, ki benim beğendiğim kısım da orasıydı, katilin, kurbanlarını heykele dönüştürmesi. Onun dışında, bırakılan not, katilin kendisini taciz eden bir anneyle mutsuz bir çocukluk geçirmesi, onu anlayacağını düşündüğü bir sanat tarihçisi kadını hedef seçmesi vs. bunlar bana göre polisiye-cinayet romanı klişeleri. Yazarın üslubunu ben beğendim. Roman merak da uyandırıyor, bu yüzden de seri okunuyor. Bence polisiye-cinayet sevenler için güzel bir roman. Ama kitabın kapağında yazdığı gibi, Kuzuların Sessizliği’yle tabii ki kıyaslanamaz. Düşünüyorum ki Kuzuların Sessizliği, her şeyiyle, dünya çapında bir polisiye-cinayet klasiğidir. Bir de, belki kitaplardan bahsediyorum ama, yüz kere izlesem sıkılmayacağım bir film daha vardır ki, o da ‘Se7en’ dır. İşte, kendi kategorilerinde bu iki filmin üstüne film tanımıyorum.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.