HUZURSUZ KEMİKLER MELVİN R. STARR

media5335aebae7da3.png
(0/10 Puan)

Huzursuz Kemikler Melvin R. Starr

A+ A-

Yine nereden ve ne zaman aldığımı hatırlamadığım ve okunacaklar dolabımda unutulmaya yüz tutmuş bir kitapla karşınızdayım. Geçmiş senelerde her kitapçı gördüğümde içeri dalıp en az beş kitap alınca, maalesef durumun bu vaziyete gelmesi kaçınılmaz oldu. Bu senenin başında yaptığım listeyle, dolabımın en ücra köşelerindeki kitapları çekip çıkarınca, önüme hiç hatırlamadığım, okuduktan sonra da beklettiğime üzüldüğüm birkaç kitap oldu. İşte ‘Huzursuz Kemikler’ de bunlardan bir tanesi.

Hugh de Singleton, İngiltere’de, küçük topraklı bir şövalyenin oğludur. Cerrahlık eğitimini yeni tamamlamış, Oxford’da meteliğe kurşun atarak müşteri beklerken, Lord’un adamları tarafından çağırılır. Lord Gilbert’ı uşağının atı tepmiştir ve Singleton, Lord’un imdadına koşup, onu başarılı bir şekilde tedavi edince Lord’un gözüne girer. Bunun üzerine Lord Gilbert, Singleton’ı mesleğini yapması için Bampton Köyü’ne gelmesini ister. Singleton köylüleri tadevi ettiği sırada, lağım temizliği esnasında kime ait olduğu belli olmayan kemikler bulunur. Bunun üzerine Lord, Singleton’ı bulunan kemiklerin kime ait olduğunu öğrenmesi için görevlendirir.

Polisiye tarzda bir kitap olmasına rağmen, okurken son derece eğlendiğimi söylemeliyim. Bilakis, ana karakter Singleton’ın olaylar arasındaki kendi kendine konuşmaları ve verdiği tepkiler beni çok eğlendirdi. Uzun zamandır bir roman kahramanını bu kadar sevmemiştim. Yazarın dili de hem çok akıcı hem de çok eğlenceli. Kitap su gibi akıp gidiyor. Yanlış anlaşılmasın, kitap polisiye bir kitap ancak aralardaki mizahi dille eğlenceli bir hal almış. Bu da benim oldukça hoşuma gitti. Çok acayip bir kurgusu yok kitabın ama ağır kitaplar okuduğunuz bir dönemdeyseniz, kafa dağıtmak için bire bir diyebilirim.

Ben kitabı beğendim. Bu kadar hoşuma gideceğini bilseydim daha evvel okurdum ama nereden bilebilirdim ki? Velhasıl, insan her zaman ve her dönem düşündüren, kafa yoran ya da tamamı dikkat gerektiren kitapların dışında, rahatça okuyabileceği fazla üzerinde düşmek zorunda bırakmayan kitaplar da okumak istiyor. Hani böyle bir kitap arayışı içindeyseniz, aklınızda bulunsun dedim...

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.