İNCE MEMED YAŞAR KEMAL

media5335a9d72c98a.png
(0/10 Puan)

İnce Memed Yaşar Kemal

A+ A-

Geçtiğimiz bahar Beyoğlu’ndaki sahafları ziyaret etmiştim. Tabii kitapların başında uzun vakitler harcayan biri olarak, dükkan sahiplerinin dikkatini çektim. İçlerinden biri sessizce yanıma yanaşıp: ‘Yukarıda beğeneceğinizi düşündüğüm şeyler var.’ Demişti. Kısa bir an gitsem mi gitmesem mi diye düşünmedim değil. Ama iyi ki gitmişim! İçlerinde ‘İnce Memed’in beşinci baskısının da bulunduğu, harika kitaplar satın aldım!

Değirmenoluk Köyü’nün ağası, Abdi Ağa, gaddarlığı ve ettiği zulümlerle komşu köylere kadar nam salmıştır. Köylüleri zor şartlar altında çalıştırıp, hakettiği paraları vermediği gibi, bir de mallarını gasp eder. Hem annesi ve diğer köylülere, hem de kendine yapılanları kaldıramayan İnce Memed, başka bir köye, Süleyman Efendi’nin evine sığınır ancak bunu duyan Abdi Ağa, gelip Memed’i alır ve köye geri dönerler. Bu olay yüzünden o kış Abdi Ağa, İnce Memed ve annesine büyük zorluklar çıkarır. Abdi Ağa’nın yeğeninin nişanlısı olan Hatçe’yi kaçıran İnce Memed’in başı iyiden iyiye belaya girer. Saklanacak bir yeri olmayan Memed, eşkiya Deli Durdu’nun yanına, dağa çıkar. Ancak karşılaştığı haksızlıkları görünce, burada da fazla duramayacağını anlar.

Anlattığım yere kadarki kısım, kitabın yarısı. Hikaye aslından buradan sonra başlıyor. Yaşar Kemal’in her kitabında olduğu gibi, bu kitabında da bir destan okuyormuş gibi hissettim kendimi. Hikaye, köy hayatı, orada yaşananları ve bunun yanında zulüm, haksızlık ve gurur konularını işliyor. Ben Yaşar Kemal’i çok sevdiğim için, kitabı da çok severek okudum. Zaten uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Beşinci basımını okumak da güzel bir tecrübe oldu benim için.

Türk Edebiyatı’nda önemli bir yere sahip olan kitabı, tabii ki okumanızı tavsiye ediyorum. Bu ülkenin topraklarında doğup, kitap okumayı çok sevdiğimizi söylüyorsak, bu kitapları okumanın şart olduğunu düşünüyorum.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.