İNCİ JOHN STEİNBECK

incii
(0/10 Puan)

İnci John Steinbeck

A+ A-

Ailesiyle birlikte Meksika’nın La Paz şehrinde yaşayan Kino, yoksul bir denizcidir. İlk çocukları bakımsızlıktan ölünce genç çift, ikinci çocukları Coyotito’nun iyice üstüne düşer ancak bebek, bir akrep tarafından sokulur. Kino, karısı ve çocuğunu alıp aceleyle şehirdeki doktorun kapısını çalar. Bekledikleri yardım ve ilgiyi göremezler çünkü yeterince paraları yoktur. Kino hayal kırıklığına uğramış ve öfkelidir. Kayığını alıp denize açılır. Amacı, ona para kazandıracak inciler bulmaktır. Derken genç adam, o güne dek gördüğü en büyük inciyi bulur ve eve gelip karısına gösterir. İnciyi satarak bebeği tedavi ettirdikten sonra, daha güzel bir yaşam kurmak için planlar yapar. Ertesi gün Kino’nun bulduğu bu değerli incinin haberi tüm şehre yayılır. Öyle ki Coyotito’yu tedavi etmeyip aileyi kapıdan kovan doktor, onları ziyaret etmeye gelir. Doktorun amacı, verdiği ilaçlarla eve girip çıkarak incinin yerini öğrenmektir. Bunu başarır da ve gecenin bir saati yoksul ailenin evine biri girer…

Amerikalı yazar John Steinbeck’in bu novellası 1947 yılında yayımlandıktan sonra aynı sene ‘’La Perle’’ adıyla Meksika Sineması’nda uyarlanmış. Yazarın en ünlü kitaplarından biri olan ‘’İnci’’, dünyanın her yerinde, özellikle okul çağındaki çocuklara okutulan önemli kitaplardan biri. Bu kısa romanda iki dönemden bahsedilebilir; inciden önce ve inciden sonra… Kino inciden evvel, yoksul yaşamında -her şeye rağmen- mutlu olmaya çalışırken, inciyi bulduktan sonra şansının döneceğine inanır. Oysa ki inciyle birlikte zorluklar da beraberinde gelir. Kino ve ailesi, tüm gözler üzerlerindeyken, mutlulukları uğruna savaşmak zorundadır. Tabii diğer konu da doktorun bile kapıdan kovduğu bu fakir ailenin, inciye sahip olunca herkesin ilgisini çekmeye başlaması… Eski Türk Filmleri’nde de sıkça işlenen bir konu olmakla birlikte kimilerimiz, hayatımızda da bu acı tecrübeye şayan olabiliyoruz. 

John Steinbeck’in diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabından da sadece edebi anlamda bahsetmek mümkün değil zira hayata dair tartışılacak birçok konu var. Çoğunluğa göre, kitapta anlatılmak istenenlerin açık ve kolay olması, ‘’İnci’’nin, yazarın anlaşılması en kolay kitabı olduğu kanısı oluşturuyor. Steinbeck bu kitabıyla, insanoğlunun açgözlülüğü ve maddeciliği üzerine okuru düşündürüyor. ‘’Gazap Üzümleri’’ ve ‘’Fareler ve İnsanlar’’ı nasıl ilgi, merak ve hüzünle okuduysam ‘’İnci’’yi de öyle okudum. Steinbeck’in değindiği konuları da edebi tarzını da kurgularını da çok seviyor, onun kitaplarından çok etkileniyorum. Biz insanlar en güzele, en iyiye sahip olmak istiyoruz ama sahip olduğumuzda bedel ödemek pek de kolay olmuyor ve sonunda, o sahip olduğumuz en değerli şeyi de gözden çıkarmak zorunda kalabiliyoruz. Olmayınca olmuyor.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.