İNSAN NE İLE YAŞAR TOLSTOY

media5335a4a5d07e0.png
(10/10 Puan)

İnsan Ne İle Yaşar Tolstoy

A+ A-

Son okuduğum vasat romandan sonra, sevgili Tolstoy’un bu harika eseri, bana resmen ilaç gibi geldi. Bundan birkaç ay evvel, internet üzerinde ‘Ölmeden Evvel Okunması Gereken Kitaplar’ hakkında uzun uzadıya bir araştırma yaparken karşıma çıkmış, vakit kaybetmeden sipariş vermiştim. Ancak okumak daha yeni kısmet oldu.

Tolstoy’un bu 93 sayfalık kitabında, üç tane hikaye anlatılır; birincisi, insan ne ile yaşar; ikincisi, insanın ne kadar toprağa ihtiyacı var; üçüncüsü ise, bey ile uşağı. Kitaptaki kısa öykülerin her biri, ibretlik olayları didaktik bir şekilde okuyucuya ulaştırıyor. Öykülerde, iyilik ile kötülük, açgözlülük ile tokgözlülük, yaşam ile ölüm temaları müthiş bir anlatımla, mükemmel benzetmelerle ve benzersiz bir kurguyla, Tolstoy’un kaleminde hayat buluyor. Bu kadar büyük bir yazarı eleştirmek ya da övmek benim haddim tabii ki değil. Tolstoy’un yazarlığını bütün dünya kabul etmişken bana sadece hayranlığımı bir kez daha ifade etmek düşer o kadar. Ancak benim amacım, bu kadar başarılı bir eserin gözden kaçmaması için, nacizane bir hatırlatma yapmak.

Kitap iki saatte nasıl bitti anlamadım. Hikayelerin üçünü de okumaya başlar başlamaz, içinizde direk bir merak dalgası uyanıyor. ‘Acaba hikayenin sonu nereye bağlanacak?’ ,diye diye, hiç anlamadan bir bakıyorsunuz ki üç hikayeyi de bir solukta okuyuvermişsiniz. Ben oldum olası dünya klasiklerini çok severek okurum ancak uzun zamandır ara vermiştim. Tolstoy’un bu eseriyle birlikte yeniden bir heves uyandı içimde.

Uzun zamandır listeye bir kitap eklemiyorduk ancak yazdıklarımdan sizin de anladığınız gibi, ‘Ölmeden Evvel Okunması Gerekenler’ listenize, ‘İnsan Ne İle Yaşar’ adlı bu mükemmel eseri de eklemeyi sakın ama sakın, unutmayın…

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.