İNSANLAR UYURLAR ÖLÜNCE UYANIRLAR EMRE DORMAN

media5335a75d4e865.png
(0/10 Puan)

İnsanlar Uyurlar Ölünce Uyanırlar Emre Dorman

A+ A-

Yeniden ve maalesef, nereden ve ne zaman satın aldığımı hatırlamadığım bir kitabı daha paylaşacağım bugün. Beni Twitter’dan takip edenler bilirler, eylül ayına kadar kitap satın almayı yasakladım kendime. O zamana kadar evdeki yüze yakın okunmamış kitabımı okumayı amaç edindim. Tabii bu süreçte kitap satın alırken dikkat etmem gereken hususlar konusunda da kendimce bir liste oluşturdum. Bu arada ‘Alıncaklar ‘ listem de şimdiden otuz adet kitabı buldu ya. neyse…

Neredeyse tüm filozofların hayattaki tek gerçek olduğu üstüne fikir birliğine vardığı bir konudur, ölüm. Sayın Emre Dorman da bu kitabında, ölümle ilgili, Kur’an’daki ayetlerden, hadislerden, felsefi görüşlerden yararlanmış. Kendi eğitim, bilgi ve birikimleriyle harmanlamış, araya da bazılarımızın küçüklüğünden beri duyduğu kısa hikayeleri de eklemiş. Bahsettiği konular ölüm etrafında geçiyor ve aslında hiçbiri, hiçbirimizin bilmediği şeyler değil. Yazar bizde yeni ufuklar açacak şeyler söylemiyor, Unuttuğumuz şeyleri hatırlatıyor. Bence güzel olmuş. Güzel ama çok derin değil. Demek istediğim şu; din ve felsefeyle çok uğraşmamış ya da okumamış insanlar için bence iyi bir başlangıç kitabı olabilir. Ancak bana fazla yüzeysel geldi. Fikrim şu ki, yazarın mesleği dolayısıyla, bu kitabı çok daha derin ve karmaşık yazabilirdi ancak konunun ölüm olması itibariyle, insanların çok da kafasını karıştırmadan, korkutmadan ancak bazı şeyleri hatırlatmak amacıyla daha yüzeysel yazmış olabilir. Ki gayet mantıklı.

Dini konularda kullanılan üslup hep tartışılır. Benim tercihim, dini korkutmadan, sevgiyle ama öte yandan otoriteden (Allah) çekinmek suretiyle duyulan saygı çerçevesinde dinlemek yahut okumaktır. Kitapta Emre Dorman’ın üslubu bence gayet yumuşak. Hatta kimi zaman bana biraz hafif geldiği de oldu ama akıcı bir şekilde okuyup, kısa zamanda bitirdim.

Yukarıda da bahsettiğim gibi din ve felsefe üzerine çok okuyup araştıran biriyseniz, bu kitap size az gelir ama bu tip konulara bir giriş yapacaksanız ya da daha işin başındaysanız hoşunuza gidebilir. Eh elçiye zeval olmaz, bundan sonra tercih sizin.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.