İNSANLIK KOMEDİSİ WİLLİAM SAROYAN

insanlık
(0/10 Puan)

İnsanlık Komedisi William Saroyan

A+ A-

İnsanlar birlikte, aynı anıları paylaşsa da herkesin hissiyatı ve seneler sonra ona kalanlar, birbirinden farklı oluyor. Birinin önemsediğini diğeri hatırlamıyor; biri hatırladığında hüzünlenirken diğeri üstünde bile durmuyor. Bu sabah yaptığım kısa telefon görüşmesinin ardından bunları düşündüm. Uzun zamandır duymadığım, çocukluğumu hatırlatan o ses beni öylesine duygulandırdı ki, kendisiyle de hissiyatımı paylaşmak istedim. Çoğunlukla yapmadığım bir şeydir bu; hislerimi sadece, beni gerçekten tanıdığına inandığım –pek az- insanla paylaşırım. Eski günleri hatırlamanın verdiği hüzün sesimi titretirken, telefonun öbür ucundaki ses –itiraf etmem gerekirse- neredeyse duygusuz ve hatta konuşma uzayacak diye tedirgin gibiydi. Utandım. Oysa ki ben, çok gerekli olmadıkça, telefonda konuşmaktan nefret ederim. Hemen toparlandım ve prosedür gereği birkaç laf ettikten sonra vedalaşıp, telefonu kapattım. Belki de uygunsuz bir zamanda aramıştım, bilemiyorum. Uygunsuz olur diye bin kere düşünürüm zaten birini ararken. Ne var ki, benim uygunluğumu düşünmek pek kimsenin aklına gelmez. Biraz da bu yüzden bu kadar okuyorum ben; çoğu insan için sıradan olan birçok şey, yazarlar için sayfalarca anlatılacak, unutulmaz ve etkileyici birer hikaye halini alır ya, bayılırım buna! Belki ben de bir gün yazabilirim. Her şeyi bu kadar ciddiye alıyorsam şayet, bunun bir sebebi olmalı.

Homer Macauley, ergenlik çağlarında bitirim bir çocuktur. Babasız olduğundan, annesi ve kardeşlerine bakmak için postacılık yapmaktadır. II. Dünya Savaşı’nın yaşandığı zamanlardır ve Homer’ın yerine ulaştırdığı telgraflar oldukça hüzünlü ve dramatiktir. Özellikle ailelere, çocuklarının savaşta öldüğünü bildiren telgraflar ulaştırmak onu derinden etkiler ve savaşı, insanlığı, hayatı sorgulamasına sebep olur. Savaş, herkesi derinden etkiler elbette ancak herkes, yaşamak ve umudunu kaybetmemek için farklı yol ve yöntemler bulma çabasındadır. Evde ve çevresindeki insanlar, onların davranışları Homer’ın ilgi ve gözlem alanıdır artık. Gördüğü, duyduğu, deneyimlediği hemen her şey birer meseledir. Bu yüzden de kısa zamanda büyür bizim Homer. Fiziksel olarak değil ve fakat ruhen. Hayatta yaşamaya yahut ölmeye değecek şeylerin farkına varmak, olgunlaştırır onu. Derken bir gün, evine götürmek üzere bir telgraf alır.

Saroyan’ın kendi hayatından da esinlenerek yazdığı kitapta, Homeros’un ‘ Odysseia’ sına birçok gönderme var. Kahramanların adları, iki kitapta da eve dönüş temasının işlenmesi bunu gösterir nitelikte ancak Homeros’un destanlarını henüz okumadığımdan, bu konuda fazla yorum yapamıyorum. Yazarın okuduğum her iki kitabında da dil ve üslubuna hayran kaldım. ‘İnsanlık Komedisi’nde geçen diyalogların birçoğunu çok hüzünlü ve etkileyici buldum, çok sevdim. Peki diğer tüm kitaplarını okumak için sabırsızlandığım William Saroyan kim mi?

Bitlis’ten Amerika’ya göç eden bir ailenin ilk çocuğu olarak Kaliforniya’da dünyaya gelen yazar, babasının ölümünden sonra, üç kardeşiyle birlikte yetimhaneye verildi. Beş sene sonra, tüm çocuklar annelerine kavuşup birlikte yaşamaya başladılar. Fakat William’ın okulla arası pek iyi değildi. On beş yaşında okulu bıraktıktan sonra çeşitli işlerde çalıştı. 25 yaşında ilk öyküsü yayımlandıktan bir sene sonra yazdığı öykü kitabıyla büyük ilgi topladı. 1939 yılında varilen Pulitzer Ödülü’nü geri çeviren Saroyan, ömrü boyunca sadece gezdi ve yazdı. Unesco’nun 2008 yılını Saroyan Yılı ilan ettiğini de yazmadan geçmeyeyim.

İşte böyle… ‘İnsanlık Komedisi’ Saroyan’ın ilk romanı. Aslında ilk olarak öykü olarak yazdı, başkası tarafından senaryolaştırılıp beyaz perdeye uyarlandı. Saroyan da bu süreçte boş durmayıp öyküsünü romanlaştırdı. Son söz olarak; eğer kitabı okursanız Homer’ın öğretmeninin başarı hakkında yaptığı konuşmaya dikkat edin. Bir son söz daha; her telefon konuşmasını ciddiye almayın. 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.