İNTİHAR DÜKKANI JEAN TEULE

intihar
(0/10 Puan)

İntihar Dükkanı Jean Teule

A+ A-

İntihar, bireyin bilerek ve isteyerek hayatına son verecek bir eylemde bulunması olarak tanımlanıyor. Birçok dinde günah olarak görülen intihar, bazı inançlarda utanç verici bir durumdan kurtulmanın onurlu bir yolu. Ruhsal hastalıklar, travmalar, suçluluk duygusu, depresyon, umutsuzluk ve madde kullanımı gibi durumlar, intihar sebepleri olarak değerlendirilmekte. İntihara karşı olan düşünürler varken, onu olumlayanlar da var. Yaşamın değeri kişinin, kendi yaşamı hakkında söz sahibi olmasıyla değerlendirilebilir. Bunlar düşüncedir elbette. Kimine göre bir cesaret göstergesi olarak görülen intihar, kimine göre yahut kimi durumlarda korkaklık olarak değerlendirilebilir. Psikolojik bakış açısı olarak da intiharın kişinin çevresine duyduğu saldırgan dürtüleri kendine yöneltmesi, öfke duyduğu insanları kendi yokluğuyla cezalandırması gibi bilinçdışı sebepleri olabilir. Hayat yaşamaya değer mi, değmez mi? Bu, kişiden kişiye, şarttan şarta değişebilir. Bu konuyu ben de çok düşünürdüm. Birçok kitap, araştırma okudum, uzmanların fikirlerini dinledim. Hayata bağlı biri olmadığım için hem intihar eden hem de hayat dolu insanlar ilgimi çeker, her zaman. Derken, uzun yıllar düşündükten sonra, içime en çok sinen düşünceyi, Albert Camus’nün ‘’Sisifos Söyleni’’nde buldum. 

Dünyanın çivisi iyice çıkmıştır. Savaş ve felaket haberleri artmışken, insanların yaşama isteği azalmış, neşe ve umuttan eser kalmamıştır. Hal böyle olunca intihar vakaları da artar elbette. Tuvache Ailesi, yıllardır işlettiği intihar dükkanında, insanların ihtiyaç duyacağı zehir, yağlı urgan, ilaç, kılıç vb. malzemeler satan depresif ve karamsar insanlardır. Tek istekleri, insanların başarılı bir şekilde hayatına son vermelerini sağlamak olan bu ailede, neşe ifade eden kelimeler kullanmak, mutlu ve umutlu olmak yasaktır. Dükkanda işler her geçen gün daha iyiye gitmekte, insanlar istek ve beklentilerine göre çeşitli malzemeler almak için alış veriş yapmaktadır. Ancak beklenmedik bir şey oluverir… Tuvache çiftinin üçüncü ve son çocuğu olan Alan, tam bir yüz karasıdır zira çocuk doğduğu günden beri güler yüzlü, etrafa neşe saçan, mutlu bir çocuktur. Yıllar geçer ama aile ne yaparsa yapsın Alan’ı değiştiremez. En sonunda onu, sağ kalması imkansız olan askeri bir kampa yollarlar. 

Kitabın özgün adı, ‘’Le Magasin Des Suicides’’. Ben de bu addan etkilenerek aldım kitabı. Hikayeyi değişik ve özgün buldum, okurken keyif de aldım ancak kitap bittikten sonraki düşüncem, daha iyi kurgulanabileceğiydi. Kitabın ortalarından sonra hevesim azaldı ama sonunu merak ettiğim ve yazarın tarzını sevdiğim için okumaya devam ettim. Jean Teule, bir Fransız ve aynı zamanda bir çizgi roman yazarı. Bunu bilmeden önce bile, kitaptaki hikaye birer resim olarak kare kare zihninizde canlanıyor. Kitabın animasyonu 2012’de yayınlamış. Yönetmeni Patrice Leconte. Hissiyatımca filmini daha çok beğeneceğim, hatta tiyatroya uyarlansa da güzel olabilir. Ne var ki, ağır kitaplar arasında böyle bir kitap okumak  da iyi oldu. 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.