İSLAM’IN VİZYONU İNANÇ VE UYGULAMA SACHİKO MURATA, WİLLİAM C. CHİTTİCK

media5511b1ed3a20c.png
(0/10 Puan)

İslam’ın Vizyonu İnanç ve Uygulama Sachiko Murata, William C. Chittick

A+ A-

Vikipedi’de inanç, ‘’Bir kişiye, bir şeye, Tanrıya, herhangi bir öğretiye ya da görüşe duyulan bağlılıktır. İnanç, kanıta dayalı olmayabilir.’’ şeklinde tanımlanmakta. İnsanların neye inandığı merakımı cezbetmediği için, asıl dikkatimi çeken ikinci cümle oldu. Görmek isteyene her şey birer kanıt olsa dahi, inancın kanıta dayalı olmayabilmesi, bunun ayrıca vicdani ve öznel bir olgu olduğunun bir göstergesi diye düşünüyorum. Buna ek olarak, her insanda inanma ihtiyacının olduğuna da inanıyorum. Kimi dinlere, kimi öğretilere, kimileri ise , maalesef, paraya ve güce inanır ama, her insan bir şeylere inanır işte…

Daha çok Batı Dünyası’nı İslam hakkında bilgilendirmek için yazılmış, İslam’ı her yönüyle ele almaya çalışan bir kitap ''İslam’ın Vizyonu''. Murata ve Chittick’in, kitabın önsözünde de belirttiği gibi, kitaptaki yaklaşım, İslam’ın kendisi hakkında ne düşündüğünü ortaya koymayı merkeze almış. Kitap dört kısımdan oluşmakta. Bunlar sırasıyla; İslam, İman, İhsan ve Tarihte İslam. Kitap esasen, State University of New York/Stony Brook’ta, 1983 yılından beri verilen, Dini Araştırmalar Programı çerçevesindeki İslam’a giriş mahiyetindeki derslerden oluşuyor. Böyle olunca İslam, en temelden anlatılmaya başlanmış. Ancak, diğer bölümlerde, dinin felsefesine de girerek, konuya daha derin bir anlam kazandırılmış. Bu bölümler, kitapta temel kurallardan daha çok yer kaplamakta. Kaynak Kur’an olsa da, yazarlar klasik metinlerden de faydalanmış. Amel, oruç, şeriat, günah, kelam, rahmet ve gazap, nefis, iyi ve kötü, insan, yaratıkların farklılığı, imtihan, fıtrat, hayat ve ölüm, dünyanın sonu, diriliş, berzah, rüya alemi, takva, salih amel, dua, sanat ve şiir, felsefe gibi daha bir çok konuyu ele alan, çok geniş kapsamlı bir kitap olmuş. Çok da iyi olmuş.

Özellikle dini ve tarihi kitapları, güvendiğim bir referans olmadan okumayı yanlış buluyorum. Bu kitabı bulup okumamın sebebi de, güvendiğim birinin tavsiye etmiş olması. Tercümesinde bazı sıkıntılar olsa da, anlaşılır ve kolay okunur bir kitap olduğunu düşünüyorum. En çok ilgimi çeken de, ne üstten bakan, ne de aşırı mütevazi bir üslubun kullanılması. Her şey olduğu gibi, yapmacıksız, net bir şekilde yazılmış. Hiçbir şey okuyucuya dikte ettirilmiyor, dayatılmıyor, etki altına alma isteği de yok cümlelerde. Tamamen bilgilendirmeye yönelik ve okuyucusunu düşündüren bir kitap. Üslup sert olmadığı gibi, çok esnek olduğunu da söyleyemem ki, bu da kitap hakkındaki beğenilerim arasında. Murata ve Chittik’in, anlattıkları konunun önem ve hassasiyetinin farkında oldukları, okuyucu tarafından kesinlikle anlaşılıyor bana göre. Bir solukta okumak zor gelecekse şayet, baş ucunuzda bulundurmak için de gayet uygun bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Son zamanlarda İslam’ın siyasi bir çembere hapsedilmek suretiyle suistimal edildiğini hepimiz görüyoruz. Bu durumun birilerinin işine yaradığı su götürmez bir gerçek. Maalesef inanç, yıllar yılı insanoğlunu etki altına almak ve sömürmenin en etkili yolu olmuş. Hoşgörü ve anlayış içerisinde yaşamak o kadar da zor olmasa gerek. Düşünmek, tartışmak, konuşmak lazım. Bunları da kırmadan, yıkmadan ve tahrik etmeden yapabilmek için üslup bilmek lazım. Sakin konuşmak, objektif bakabilmek için kişinin komplekslerini tanıması ve yönetebilmesi lazım. Konu hakkında bilgi ve fikir sahibi olmasını belirtmeme gerek yok sanıyorum. Neticede tüm bunlar için kişinin çok okuması, çok düşünmesi lazım. 

Hasılı demem o ki, günümüz Müslümanları çok biliyor da, ne kadarı okuyor Allah bilir…

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.