KAN VE GÜL ALPER CANIGÜZ

kanvegul
(0/10 Puan)
1 Yorum

Kan ve Gül Alper Canıgüz

A+ A-

Çocukluk arkadaşımın bir arkadaşı, beni takip etmeye, yazılarımı okumaya başladıktan bir süre sonra sohbet arasında şöyle demiş:’’ Betil niye hep ağır kitaplar okuyor?  Ben bunalıyorum, Kafayı üşütür insan.’’ Kafayı üşütmüyorum ama tabii ki bazı kitaplarda zorlanıyorum, yoruluyor ve bunalıyorum. Öyle olduğundaysa kendime göre daha basit ve mümkünse eğleneceğim kitaplar seçmeye çalışıyorum. Canıgüz’le bu arayışı yaparken, bundan birkaç sene evvel tanıştım. Okuduğum ilk iki kitabını sevmiştim  Ağır kitapların arasında kafamı dağıtmama yaramıştı, keyif vermişti ve okurken dikkatimi vermeme gerek kalmamıştı. Murat Menteş, Ali Lidar, Murat Uyurkulak ve Hakan Bıçakçı okumaya başlamam da aynı nedenlerle, aynı döneme rastlar. Bazılarının ancak bir-iki kitabını okuyabildim ve rafa kaldırdım. Alper Canıgüz ise okumakta ısrar ettiklerimin arasında.

Çevirmenlik yaparak geçinen Aziz, eşinden boşanmış, Zeynep adında bir kız babasıdır. Kızının gösterisinde giyeceği ceketi temizletmek için yola çıkar ve üniversite yıllarından arkadaşı olan Fulya ile karşılaşır. Arkadaşı Abdül’ün cinayete kurban gittiğini öğrenen Aziz şaşırır ve Fulya’nın tavsiyesi üzerine ceketini, ‘Kan ve Gül Kuru Temizleme’ ye götürür.  Ardından gösteriye yetişmek üzere kızının okuluna doğru yola çıkar.Burada eski arkadaşı Saffet’le karşılaşır ve adamın söyledikleri Aziz’in bir hayli aklını karıştırır. Aziz, tam da gösterinin başlayacağı zaman kuliste çıkan yangında, düşer ve kafasına aldığı darbe sonucunda yirmi yıl öncesine döner. Gözünü açtığında üniversitenin kampüsünde bulur kendini. Geçmişe döndüğünü farkeden adam, ikinci kez yaşadığı geçmişinde karısı Nergis’i kaybetmemek ve Abdül’ün ölümüne engel olmak için elinden geleni yapar fakat işler düşündüğü gibi gitmez. Şantaj, entrika, yasak ilişkiler ve kaçırılmalar arasında şaşkına dönen Aziz’i, kitabın sonunda büyük bir sürpriz beklemektedir.

Canıgüz’ün fantastik polisiye türünde, esprili bir üslupla kaleme aldığı kitabı, düşmeyen temposuyla okuyucuda merak uyandırıyor. Kitaptaki her bölüm Nirvana şarkılarıyla isimlendirilmiş ama bu da kitabı kurtaramamış. Beğenmedim. Nesini beğenmedim onu da bilmiyorum. Canıgüz’ün ilk kitabından berı aynı üslup ve tarzı kullanması sanki bir süre sonra bunların tükenmesine sebep olmuş da bu kitabını kendini zorlayarak yazmış, gibi hissettim. Meraktan okuyup bitirdim ama harcadığım zamana da acıdım açıkçası. Kafa dağıtmak için okumuştum, sonunda kendime kızdım. ‘Gizli Ajans’ı da pek beğenmemiştim ama yine de  ‘Tatlı Rüyalar’, ‘Oğullar ve Rencide Ruhlar’ ve ‘Cehennem Çiçeği’ hatırına Alper Canıgüz okumaya devam edeceğim.

Benzer Kitaplar
1
YORUMLAR
Yorum Yaz
Ali İlker Yapıcı
01.11.2017 22:41

Afilli filintalar ekibinde, bence Alper Canigüz'ün yeri tarz olarak diğerlerine nazaran farklı. Ve belirttiğiniz gibi bu kitabı biraz yavan kalmış. Ama Alper Kamu cambazının hatırına okunmaya devam edilmeli gereken bir yazar olduğunu düşünüyorum.

* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.