KARA ARŞİV, 12 EYLÜL CEZAEVLERİ ALİ YILMAZ

media5335af3e1bc78.png
(0/10 Puan)

Kara Arşiv, 12 Eylül Cezaevleri Ali Yılmaz

A+ A-

Kitabı yanılmıyorsam caddede bir kitapçıdan, birkaç kitapla birlikte satın almıştım. Ancak satın aldığım zaman, okuduğumda bu kadar etkileneceğimi düşünmemiştim.

Kitap, 12 Eylül 1980 darbesi akabinde tutuklanan kişilerin, başta Mamak, Metis ve Diyarbakır Cezaevleri’nde olmak üzere yaşadığı olayları konu ediyor. Özel olarak düzenlenen cezaevleri, insanları içerisine kapatılarak cezalandırmak dışında, aşağılayarak, işkence edilerek, insani vasıfları kendilerine unutturulmak suretiyle yapılan muamelelerle, dışarıda da kontrolü sağlamayı amaç edinmişti.

’80 darbesinde ben daha doğmamıştım. Nedendir bilinmez etrafımda çok da konuşulan bir konu değildir. Nitekim, sağdan soldan duyduğum ‘hikayeler’le konu merakımı çoktan cezbetmişti ancak okumaya bir türlü sıra gelmemişti. Aslında bu kitabın öncesine, Türkiye’yi bu aşamaya getiren olayları okumayı ve iyice öğrenmeyi arzu ederdim ama daha fazla sabredemedim.

Aynen, ‘Bildiğin Gibi Değil’ adlı kitabı okurkenki kadar zorlandım. Özellikle işkencelerin anlatıldığı –ki kitabın büyük bir bölümünü kaplıyor- kısımlarda okuduklarıma inanamadım. Yazar, çok yalın ancak çarpıcı bir şekilde yazmış herşeyi. Belgelerle ve o dönemi şahsen yaşamış kişilerle ve onların yakınlarıyla görüşmüş. Ve bunların hepsini okuyucuyla paylaşmış. Kitap su gibi akıp gidiyor, gidiyor da, delip de geçiyor aynı zamanda. Gözlerimin dolmasına hakim olamadım, kimi zaman kitaba ara verip derin derin nefesler aldım. Bazı satırları inanamayıp iki-üç kez okudum.

Ülkemizde yaşanan son olayların ışığında söylemek isterim ki, hiçbir insan kulu yoktur ki, dini, dili, ırkı yüzünden ölümü hak görülsün. Tabii ki, devletin yasaları olacak ve bunların ışığında cezalar uygulanacaktır ancak, cezanın bile bir usulü, bir adabı olmalıdır. Verilen kararlar, halkın adalete olan güvenini sarsmamalı, halk kendini arafta hissetmemelidir. Ben, Türkiye’de doğup büyümüş, Müslüman bir Rumeli göçmeni olarak, Dünya’nın neresinde, hangi dine, dile, ırka, veya düşünceye sahip olursa olsun, masum insanların öldürülmesini haklı bulamam. Öncelikle ‘insan’ olarak bunu kendime yakıştırmam. Nacizane tavsiyem, hiçbir düşünce, ideoloji, hırs ya da öfkenin insanlığınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Çünkü herşeyin bittiği yerde elimizde kalan sadece o olacak…

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.