KARDEŞİMİN HİKAYESİ ZÜLFÜ LİVANELİ

media5335af068a557.png
(10/10 Puan)
1 Yorum

Kardeşimin Hikayesi Zülfü Livaneli

A+ A-

Yanılmıyorsam ilk defa, ‘Çok Satanlar’da olan bir kitabı vakti geçmeden okuyup paylaşıyorum. Kitap Kardeşliği’nin temmuz ayı için seçtiği iki kitaptan biriydi ancak ben bir gazla ayın 15’ini beklemeden (tecrübesizliğime denk geldi) kitabı üç günde okuyuverdim!

Kitap hala revaçta ve okumak isteyenleri çok olduğundan, konuyu çok üstün körü geçmek istiyorum: Karadeniz’in sakin bir balıkçı köyünde bir cinayet işlenir. Dünya’dan elini eteğini çekmiş, her türlü histen arındığını söyleyen ve dokunulmaktan asla hoşlanmayan garip mizaçlı eski inşaat mühendisi de bu köyde yaşamaktadır. Cinayet sebebiyle İstanbul’dan gelen genç ve tecrübesiz gazeteci genç kız, bilgi almak için adamın kapısı çalar. Ve bu tanışma, cinayet vesilesiyle başlayarak, adamın kardeşinin hikayesinde; acı ve tutku yüklü, ülkelerarası bir aşk hikayesinde son bulur.

Livaneli’nin anlatım tarzını sevdiğimi daha önce de söylemiştim. Anlatımı değil beni sıkmak, su gibi akıyor, kitaplarını nasıl okuduğumu anlamıyorum. Üstelik ben de bir hayli merak uyandırıyor. Şunu belirtmek isterim ki, ‘Kardeşimin Hikayesi’ni okuduğum diğer romanlarından daha az beğenmeme rağmen, bende o kadar merak uyandırdı ki, elimden bırakamadım. Kitabın özellikle son sayfalarını çok sevdim. Olayın nereye bağlanacağını kitabın ortasında tahmin etmiştim, ki yanılmadığımı gördüm.

Bu kadar revaçta olması ve Livaneli’yi seven ve beğenenlerin hatırı sayılı bir çoğunluk olduğunu düşünerek, zaten hemen hemen herkesin okuyacağını tahmin ediyorum. Ama olur da, okumakla okumamak arasında kalmış olanlar varsa, okuyun, pişman olmayacaksınız diyorum!

Benzer Kitaplar
1
YORUMLAR
Yorum Yaz
Birgül Demirgüç
01.05.2018 23:37

Kitabı bitirdikten sonra sonu ile beni sarsıp kitaba yarım saat boş gözlerle bakıp farklı düşüncelere sahip olamama sebeb nadir kitaplardan biri diyebilirim Zülfü LİVANELİ'nin bir çok eseri okudum ve bu kitapla beni bir kez daha kendine hayran bıraktı okunulası kitap..

* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.