KIZIM AMY MİTCH WİNEHOUSE

media5335ade49f81a.png
(0/10 Puan)

Kızım Amy Mitch Winehouse

A+ A-

Birkaç şarkısını beğenerek dinlemem dışında, bir Amy Winehouse hayranı olduğumu söylemem. Maalesef kendisini sıkıntılı dönemlerinde çıkan nahoş haberlerle tanımıştım. Ölümlere her zaman üzülürüm, ama genç ölümlere daha çok üzülürüm.

1983 yılında Londra’da dünyaya gelen Amy, taksi şoförlüğü yapan bir baba ve eczacı bir annenin çocuğudur. Babasının Frank Sinatra hayranlığının da etkisiyle, Amy küçük yaştan itibaren müzikle iç içe büyümüştür. Şarkıcı olan büyükannesinin önerisiyle tiyatro okuluna giden Amy, ardından gittiği okuldan, kurallara uymaması ve derslere olan ilgisizliği yüzünden uzaklaştırıldı. Kızının akıllı ve yetenekli bir çocuk olduğuna inan, Mitch Winehouse, bu duruma üzülmüştü. Ancak Amy, kalıplara girmeyi reddediyor, içinden geldiği gibi davranmakta ısrar ediyordu. Bu sebeplerden dolayı okul değiştirmek zorunda kalan Amy’nin değişmeyen tek tutkusu müzikti. Ancak, babasına göre, yanlış insanlara aşık olması Amy’nin uyuşturucuyla tanışmasına sebep olmuş, kısacık ömrü boyunca bütün ailesi onu bu illetten kurtarmak için ellerinden geleni yapmaya çalışmıştır.

Okuduğum ve araştırdığım kadarıyla, Amy Winehouse’un ölüm nedeni hala bir kesinlik kazanmamış. Ölümü için intihar diyenler var ancak, bu da kesin bir bilgi değil. Kitap, bir babanın ağzından anlatıldığı için olsa gerek, çok dokunaklı. Tasvir hiç yok diyebilirim daha çok olaylara yoğunlaşılmış. Kitabın yüzde seksen beşi, Amy ve ailesinin uyuşturucuya karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Hakikaten çok zor bir süreç olsa gerek. İnsanın, evladını günden günde, gözünün önünde eriyip yok olmasını hazmedebilmesi kolay değil. Mitch Winehouse, aslında pek de bir şey ifade etmeyen durumlarda bile, kızının kurtulacağına dair sayamadığım kadar çok kez umutlanıyor ve ardından büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor.

Özellikle –ve nedense- ergenlik dönemimde, uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili ve uyuşturucu bağımlılarının bizzat yazdığı bir sürü kitap okudum. Hepsinde, bir biriyle örtüşen durumlar ve olaylar var. Bunlar, burada yazamayacağım kadar uzun ve çetrefilli meseleler. Ancak, maalesef günümüzde de çok yaygın olan bu uyuşturucu illetine kesin bir çözüm bulunmuş değil. Ama şu bir gerçek ki, insanları zehirlemek suretiyle müthiş paralar kazanan insanlar var. İnsanların bilinçlenmesi ve tamamen yok olmasa da, uyuşturucu kullanımının hakkı sayılır şekilde azalmasını ümit etmekten başka söyleyecek bir şey bulamıyorum...

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.