KLASİK YUNAN VE ROMA MİTOLOJİSİ THOMAS BULFİNCH

mito
(0/10 Puan)

Klasik Yunan ve Roma Mitolojisi Thomas Bulfinch

A+ A-

Mit (myht), daha çok toplumun hayal gücüyle biçimlenen; evrenin oluşumu, insanın varoluşu, tanrılar ve yaratılış üzerine anlatılan sembolik ve alegorik öykülerdir. Bu öyküler insanların, hayatını ve eylemlerini anlamlandırmaya, davranış ve inançları için model olmaya, kökenini anlamaya yardımcı olur. Anlaşılan o ki biz insanlar, ezelden beri anlama ve anlamlandırma çabası içindeyiz. Mitoloji ise, mitlerin araştırılmasına dayalı bilimin adı. Klasik Yunan ve Roma Mitolojisini sıkça duysak da Türk, Japon, İskandinav, Hindu, Kafkas Nart vb. Mitolojilerinden de bahsetmek mümkün. 

Thomas Bulfinch dünya çapında ilgi gören ve mitoloji kitapları arasında hatrı sayılır yer edinen bu kitabı yayımlandığında 59 yaşındaymış. Yazar önsözünde, mitolojinin edebiyatın hizmetinde ve edebiyatın da erdemin, mutluluğun en iyi müttefiklerinden olduğuna dikkat çekiyor. Bu bağlamda, kitapta Klasik Yunan ve Roma Mitolojisindeki hemen her hikayeye değinilirken, edebiyat dünyasında bu hikayelere atıf yapılan bazı eserler de paylaşılıyor. Bizim edebiyatımızda mitolojiye atıf yapıldığını pek görmemekle birlikte yabancı eserlerde buna sıkça rastlamak mümkün. Dolayısıyla Byron’dan Spencer’a, Longfellow’dan Armstrong’a, yirmi beşi aşkın şairden yapılan alıntıları görüyoruz. Kitaptaki mitlerin hepsini yazmam mümkün değil fakat fikir olması açısından birkaç başlığı vermek istiyorum: Prometeus ve Pandora; Midas, Baukis ve Philemon; Cupido ve Psykhe; Minerva ve Niobe, Troya Savaşı, Mitolojinin Kökeni… Bunların yanı sıra yazar, kitabın sonuna doğru Doğu ve Kuzey Mitolojilerinden de örnekler veriyor. 

Mitler kimilerine saçma gelse de ben her birinin çok yaratıcı olduğunu düşünüyorum. İnsanların arayışı ve ihtiyacı doğrultusunda, hayal güçleriyle oluşturduğu bu sembolik hikayeleri okumayı keyifli buluyorum. Bu kitapta birçok mit art arda verildiği için bir süre sonra tanrı ve kahramanları karıştırmaya başladım. Açıkçası kafam karıştı. Bana kalırsa bu kitap öyle tek seferde okunmamalı, baş ucu kitabı misali rastgele açılıp birkaç mit okunup bırakılabilir. Mitolojiyle ilgilenenler ve merak edenler için ideal bir kitap olduğuu düşünüyorum. Artık dönemin sansür anlayışından mı yoksa yazarın kendinden mi bilmiyorum, Bulfinch ahlaka aykırı bulduğu bazı öyküleri kitabında paylaşmadığını önsözünde bahsediyor. Keşke paylaşsaydı…

 

 

 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.