KÜRT VATANDAŞ HAMZA AKTAN

media5335aa2684945.png
(0/10 Puan)

Kürt Vatandaş Hamza Aktan

A+ A-

Ben de maalesef, Türkiye’deki büyük bir çoğunluk gibi, Kürtlere karşı ön yargılarla büyüdüm. Hoş, biz Rumeli’lilerin büyük bir çoğunluğu, kendini diğer memleketlilerin hep üstünde görmüşler ve böyle davranmışlardır. Evvelden buunun kibirden kaynaklandığını düşünüyorken, sonrasında asimile olmamak için verilen bir mücadele olduğunu gördüm.  Yine de, ne olursa olsun, kişinin ırkından dolayı kendisini diğerinden üstün görmesini ve onu aşağılamasını ve yaftalamasını kabul etmiyorum.

Gazeteci Hamza Aktan, kitabında Kürt olarak Türkiye’de yaşamanın ne anlama geldiğini anlatmakta. Politik konulara girmeden, Kürtlerin okulda, sokakta, askerde, sosyal medyada vs. yaşadıkları ve hissettikleri, başlıklar altında anlatılmış. Ama bu kitabın okuduğum diğer kitaplardan şöyle bir farkı var; o kitaplarda Kürtlerin yaşadığı işkence, tecavüz ve benzeri istismarlara ağırlık verilirken, bu kitapta  bu konulara pek değinilmemiş. Yazar bunun pornografi olduğunu, bu işkenceleri ayrıntılarıyla anlatılmasının, işkenceyi yaşayan kişinin mahremiyetnin ihlali olduğunu düşünüyor anladığım kadarıyla.

Severek ve seri bir şekilde okudum kitabı. Çok ayrıntıya girmeden, çok yüzeysel de geçmeden bence güzel konulara parmak basılmış. Çevremdeki Kürt arkadaşlarımın anlattıklarıyla, yazarın yazdıklarının bir çoğu örtüşüyor. İşkence olayına gelince, yazarın fikrine bir noktaya kadar katılıyorum. Popüler olmak adına, insanların mağduriyetlerini kullananlardan ben açıkçası nefret ediyorum. Öte yandan, iyi bir amaca hizmet etmek için, insanları uyandırmak, farkındalık sağlamak içinse bunların yazılması gerektiği kanaatindeyim. Zira okuyucu, eğer araştırmacı ve tarafsız bir okuyucuysa, ikisi arasındaki farkı gayet rahat anlayabiliyor.

Hani son zamanlarda empati kurmak çok popüler ve herkes birbirine empati kurmayı tavsiye ediyor ya, böyle kitaplar belki empati kurmamıza yardımcı olur. Olaylara başka yönden bakarak, muhakeme edebilir, böylece daha sağlıklı sonuçlara ulaşabiliriz diye düşünüyorum.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.