MADAM ARTHUR BEY VE HAYATINDAKİ HER ŞEY MİNE SÖĞÜT

madamarthur
(0/10 Puan)

Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey Mine Söğüt

A+ A-

Kimim ben?

İşte yeryüzünün en tehlikeli sorularından biri. İnsan kim olduğunu düşünmeye başladığı anda başkalaşır. Herkesten bambaşka olur. Kendi gibi olanlarla olmayanlar arasında savaşlar çıkartır. Ve ait olmadığı ya da ait olduğu kimliklerden silahlar yapar. Dağları uçurur, ormanları yakar. Dünya bir gün aniden dönmeyi durdurursa, müsebbibi bu soru olacaktır. Ya da bu soruya verilen cevap.

Olcayto Ran, yazacağı yeni romanına hikayeler bulmak için eski fotoğraflar toplamak ister ve yolu Madam Arthur Bey’le kesişir. Bir kadınadam olan Madam Arthur Bey’in geçmişi karanlık, kasvetli ve dehşetlidir. Yaşadığı Kara Yalı’daki evinde onlarca albüm ve o albümlerde birbirinden korkunç fotoğraflar bulunmaktadır. Bu fotoğrafları inceleyen Olcayto gözlerine inanamazken kendi hayatına dair birtakım izlerle de karşılaşır. Madam Arthur Bey’in hayatını yeniden yazacaktır ama nasıl? Kara Yalı, içine girenleri adeta bir girdap gibi yutmakta, labirentinden çıkış bir türlü mümkün olmamaktadır. Kimlerin bu dehşet yuvasına yolu düşmemiştir ki! Çocuklarını terk eden Nagehan, her şeyini kaybetmiş dilsiz Maria, Madam Arthur Bey’in sırlarını bilen ancak ondan ölesiye korkan antikacı Kedileş, eski sevgili Keşşaf ve Olcayto’nun babası Ruhat Ran… Birbirinden farklı ve esrarengiz hayat hikayeleri bu yalıda nasıl düğümlenir, bu düğümler nasıl çözülür? Ya da çözülür mü?

Mine Söğüt, bu romanını 1970’lerden günümüze Türkiye’nin yaşadığı karmaşık ve karamsar sürece bir gönderme mahiyetinde yazmış. Ben de herkes gibi, kitabın karanlık ve kasvetli olduğunu düşünüyorum. Yazar, bahsedilen bu karamsar havayı, insanımızın bitmek bilmez dönüşme ve başkası olma isteğine bağlıyor. Hikayenin kahramanı, pardon, antikahramanı olan Madam Arthur Bey’in bir kadınadam olarak hayat bulmasını ise, her iki cinsin hırs ve güçlerini bünyesinde barındırıyor, insanın her halini temsil ediyor olması… Mine Söğüt bunları Gülenay Börekçi ile yaptığı röportajda anlatıyor. Dileyen www.egoist.com’dan devamını okuyabilir.

Kitabı okurken bunları bilmesek de yazarın bir yerlere, bir şeylere gönderme yaptığını seziyoruz. Sıra dışı karakterler, olağanüstü olaylar ve esrarengiz anlatımıyla ‘’Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey’’ tam bir Mine Söğüt romanı! Bunca kalabalık içerisindeki esas konu ise, tatmin edilememiş iktidar duygusu. İlgi çekici değil mi? İlgi ve merakla okumama rağmen olaylardaki bazı kopukluklar ve bütünlük kuramadığım durumlar oldu. Belki de yazarın kendi tercihidir, bilmiyorum. Ancak bu durum benim okumamı zaman zaman zorlaştırdı. Her şeye rağmen, Mine Söğüt’ün yaratıcılığına hayran kalıyorum. Sadece bu kitabı değil, okuduğum her kitabında aynı duyguyu yaşıyorum. En son, geçen hafta okuduğum ‘’Beş Sevim Apartmanı’’nı da çok sevdim. Diğer kitaplarındaki fantastik, karanlık ve gizemli havayı bu kitabında da hissetmek mümkün. Dilerim tekrara düşmeden yazmaya devam eder, biz ilgiyle de okuruz. 

 

 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.