MERHAMET ŞİİRLERİ CELAL SILAY

merhametsiirleri
(0/10 Puan)

Merhamet Şiirleri Celal Sılay

A+ A-

Celal Sılay… Kimdir? Sahafta imzalı kitabını uzattıklarında, adını henüz hiç duymamıştım. Şiirlere şöyle bir göz atmakla bir-iki mısra çalındı belki gözüme ama kitabı almamdaki esas sebep ismidir. Peki adı pek duyulmamış şairimiz kimdir gerçekten?

Celal Sılay, 1914 yılında Bursa’da dünyaya gelir. Babası Öğretmen Hamdi Bey, annesi ise Fahriye Hanım’dır. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da bitirdikten sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a taşınır ve liseye burada devam eder. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe Bölümünde okur ancak okulu bırakıp dönemin çeşitli gazetelerinde çalışır. Hergün gazetesinde, Ahmed Selami Sel takma ismiyle köşe yazıları yazar. ‘Doğu ve Batı’ ve ‘ Yeni İnsan’ dergilerini kurar. Cemil Meriç’in, ‘Türkiye’nin Oscar Wilde’ı olarak nitelendirdiği Sılay, bohem hayat tarzıyla dikkat çeken, sıra dışı, kırılgan, küskün, kimi zaman kırıcı ve hiddetli biridir. Arkadaşları arasında ‘Napolyon Celal’ yahut ‘Deli Celal’ diye anılır. Herhangi bir akıma dahil olmadan gözlem yeteneğiyle ortaya konmuş, felsefi özelliklere sahip şiirler yazar. Düzenli bir hayatı olmaksızın, ömrünü otellerde ve bekar evlerinde geçiren şair, 7 Eylül 1974’te evinde ölü olarak bulunur.

‘Merhamet Şiirleri’ kitabını okurken, bu kadar deli dolu ve hiddetli bir şair beklemiyordum karşımda. Okuduğum kırılgan ve hassas mısralarda kendini hissettiren bir başkaldırış yok değildi ama yine de adı gibi merhamet şiirleriydi hepsi… Şiirlerde, gözlem yeteneği ve duygu göze çarpıyor ancak yalın ve sade yazılmış. Söz sanatlarına başvurulmamış. Şiirlerin hepsini severek okudum ve hatta Sılay’ın diğer şiir kitaplarını da okumayı istiyorum.

Ne gariptir, geçen seneye kadar adını dahi duymadığım Celal Sılay, birkaç gündür çeşitli dergi ve edebiyatla ilgili gazetelerde karşıma çıkıyor. Popüler yayınlar değil hiçbiri… Oralarda da Sılay’ın yeterince şöhreti olmadığından, bir akıma kapılmadığı için  yeterince tanınmadığı ve okunmadığından bahsediliyordu. Ne yapalım, hep diyorum ya öyle ya da böyle kitap okurunu buluyor…

 

Varken

 

Çareler yaratmış düşünceleri

Dolaşır, kapı kapı…

Vehimleri Talih yaratmış;

Ayrılmak için aynı kaderden!

 

Kiliseler yaptırmış korkuları

Veya camiler!

Aynı Allah arar sesleri

Çanın, ezanın!

 

İyileşemiyor, iyileşemiyor bir hasta…

Yanık bakışlarında sen, ben…

İsyanla sıkılmış avcunda son hediyesi:

Sevgilisinin!

 

Susuyor vicdan, ama nasıl susuyor!

Toprak ölülerle dolarken!

Yanıbaşımızda bir mahkum,

Karşımızda bir hasta,

 

İçimizde kalp varken!

1942

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.