MEVLANA - MESNEVİ’DEN HİKAYELER SÜHEYL SEÇKİNOĞLU

media5335adf832843.png
(0/10 Puan)

Mevlana - Mesnevi’den Hikayeler Süheyl Seçkinoğlu

A+ A-

Seneler evvel –maalesef üzerinden kaç sene geçti tam olarak hatırlamıyorum- Elif Şafak’ın ‘Aşk’ kitabıyla birlikte bir Mevlana, bir Şems fırtınasıdır yurdu kasıp kavurdu. Sanırsınız bu insanlarla ilgili ilk ve tek kitaptı ‘Aşk’. Bazıları öylesine ciddiye aldı ki, sanki bir araştırma kitabıymış gibi ezberledi, ezberlediği cümleleri kendi düşünceymiş gibi orada burada konuştu. Bir kesim Mevlana’nın düşünce yapısını eleştirirken, bir kesim onu bağrına bastı. Bununla birlikte, Mevlana üzerine yazılan kitaplar adeta bir amip gibi çoğaldı. Neredeyse Mevlana ve Şems hakkında kitap yazmayan yazar, prestijini yitirecek vaziyete geldi. Twitter ve Facebook’ta o kadar söz paylaşıldı ki, artık sözün gerçekte kime ait olduğu hakkında kafalarda soru işaretleri oluştu. Canına yandığımın popüler kültürü, böylesine büyük bir insanı dahi tüketecekti az kalsın... Az kalsın... Ama olmaz, Mevlana öyle bir umman ki, tükenmez...

Kitapta Mevlana’nın ünlü kitabı ‘Mesnevi’den seçilen, düşündürücü, yol gösterici ve ibretlik hikayeler yer almakta. Mevlana’nın tarzını, prensiplerini ve olaylara bakış açısını artık herkes az çok biliyor. Ekleyeceğim bir şey var ki, Mevlana’nın hikayelerinde kullandığı çoğu kahramanlar, aslında insanın çeşitli karakterlerini ya da nefis,ruh ve bedeni temsil etmektedir. Kitapta bunlar çok açık yazılmamış ancak, eğer Mesnevi’deki hikayeleri enine boyuna incelemek isterseniz, Şefik Can’ın ‘Mesnevi’den Hikayeler’ adlı kitabını muhakkak tavsiye ederim. Kitap derken, ansiklopedi kıvamında, belirteyim.

Kitap kısa hikayelerden oluşuyor. Bir Mevlana hayranı olarak, tabii ki beğendim. Ancak çok derin değil. Yani Şefik Can’ın kitabını okuduktan sonra yüzeysel geldi. Öte yandan ilk defa okuyacak olanlar ya da kolay okunacak bir mesnevi hikayeleri kitabı arayanlar için biçilmiş kaftan. Ben, çeşitli yazarların ya da yayın evlerinin ‘Mesnevi’den Hikayeler’ini okumaya devam edeceğim. Düşünüyorum ki, insan ömründe bir kez dahi olsun bu kitabı okumalı, okudukları üzerine düşünmeli ve kendine dönüp bakmalıdır.

 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.