MÜLKSÜZLER URSULA K. LE GUİN

media5335a99dc50e0.png
(0/10 Puan)

Mülksüzler Ursula K. Le Guin

A+ A-

Ölmeden evvel okunması gereken kitaplarla ilgili araştırma yaparken, hem Türk hem yabancı sitelerde adı geçen kitaptı ‘Mülksüzler’. Kitap almama yeminimi en son bozduğum gün ise, aldığım ilk kitap…

Anarres ve Urras ikiz dünyalardır ancak yaşam biçimi ve yönetim şekli olarak birbirlerinden tamamen farklıdır. Anarres; çorak, kıtlığın hüküm sürdüğü, devletsiz, hiyerarşi olmayan, özgür, Odocuların gezegenidir. Urras ise; verimli toprakları olan, bolluk içinde yaşanan, hiyerarşik ve devletçi bir gezegendir. Anarres’li fizikçi ve devrimci Shevek bir teori keşfetmiştir ve bu teoriyi sunmak için Urras’a doğru yola çıkar. Bu aynı zamanda iki gezegen arasındaki ilk seyahattir. Seyahati sırasında geriye dönüp Anarres’teki hayatını düşünen Shevek’i, Urras’ta da bir dizi macera beklemektedir.

Yukarıda yazdıklarım kitabı çok genel ve üstün körü anlatıyor. Zira kitap yukarıdakilerden çok daha fazlasını içeriyor. Kapitalist ve anarşist iki gezegenin, oradaki insanların özelliklerini, yaşayış biçimlerini, hayata bakış açılarını ve alışkanlıklarını, okuyor, mukayesede bulunuyorsunuz. Yazar kesinlikle çok ama çok iyi kurgulamış hikayeyi. Ben çok severek ve beğenerek okudum. Dili bence akıcı ve kolay anlaşılır. Sadece, yazar gezegenlere göre bazı yabancı kelimeler icat etmiş, hikayeye alışana kadar onları okumaya çalışmak, okuyucunun hızını biraz yavaşlatabilir ancak sonrasında hikayeyi içselleştirdiğinizde, bu sorun da ortadan kalkıyor.

Bir bilim kurgu kitabı olarak değerlendirilen ‘Mülksüzler’ in, yerli ve yabancı sitelerde neden bu kadar sözü edildiğini, kitabı okuduktan sonra çok daha iyi anladım. Keyif için kitap okuyanlar sever mi bilmem ama, kitapkurtlarına kesinlikle ve kesinlikle ve şiddetle tavsiye ediyorum!

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.