NAM-I DİĞER GRACE MARGARET ATWOOD

graceee
(0/10 Puan)

Nam-ı Diğer Grace Margaret Atwood

A+ A-

Margaret Atwood’un, 19. yüzyılda Kanada’da işlenen gerçek bir cinayet ve akabinde gelişen olaylardan yola çıkarak yazdığı kitabın özgün adı ‘’Alias Grace’’. Henüz ‘’Damızlık Kızın Öyküsü’’ kadar ses getirmedi ancak 1996 yılında yayımlandıktan sonra Giller Ödülü’nü kazandı ve Booker Ödülü'nde finale kaldı. Peki kitabın konusu ne?

Grace Marks ve James McDermott, patronları Thomas Kinnear ve metresi Nancy Montgomery’i öldürmekle suçlanır. James idam edilmeden önce tüm suçu, henüz çocuk yaştaki Grace’in üzerine atar ve bunun üzerine genç kız Kingston Islahevi’ne yollanır. Ömür boyu hapse mahkum edilen Grace’in cezası, hapishane ile akıl hastanesi arasında mekik dokuyarak geçmektedir. O dönemlerde kadın katillerin çok seyrek olması, herkesin davayla ilgilenmesine sebep olur. Grace, mahkemede farklı hikayeler anlatarak insanların güvenini sarssa da, genç kızın masumiyetine inanan bir grup da vardır. Kilise komitesi, Grace’in serbest kalmasını sağlayacak raporun yazılması için Dr. Simon Jordan’dan yardım ister. Doktor Jordan, ruh ve akıl hastalıkları konusunda uzman olarak isim yapmak istediğinden bu teklifi kabul eder ve Grace, hapishane müdürünün evini temizlemeye geldiği her gün doktorla terapi seanslarına başlar. Genç kız, bir yandan yorgan dikerken bir yandan da hayat hikayesini anlatır. 

Atwood’un hikayesinin ortasında yine bir kadın ve kadın olmasından dolayı yaşadığı zorluk ve mücadeleler var… Kitabın bir cinayetten yola çıkılarak yazılmış olması, konunun cinayet olduğu anlamına gelmiyor. Yazar, Grace’in suçlu ya da suçsuzluğunu kanıtlama, katili bulma ya da buldurmanın peşinde değil. Ama Grace’in genç bir kız, bir hizmetçi ve bir İrlanda göçmeni olması ve bunların bedelini, küçük yaşlardan beri ödemesi yazarımızın ilgisini çekiyor. Ve esas dikkat çekilen nokta, yaşanan tüm olaylar neticesinde bir kadının olayları ve durumları nasıl yorumlayıp değerlendirdiği… Bunu Grace’in diyaloglarından ziyade monologlarında görmek mümkün. Kanımca en az ‘’Damızlık Kızın Öyküsü’’ kadar dikkat çekici bir kitap ama kolay mı okudum? Hayır! Bazı kısımlar o kadar uzun, o kadar ayrıntılıydı ki -bana göre- hikayenin gereksiz uzamasına sebep olmuştu. Bazı yerlerde ayrıntıda kaybolmamak , kitaptan kopmamak için çabaladım ama hikaye bir bütün olarak o kadar merakımı cezbetti ki okumaya devam ettim. Akıcı bir dille yazılmış olması ve elbette, çevirinin başarısının da bunda payı var. 

‘’The Handmaid’s Tale’’ ın dizisi olur da ‘’Alias Grace’’in olmaz mı! İlk bölümü geçen sene, aynı adla yayınlanan dizi, diğerinin aksine bir mini dizi. Ben de henüz seyretmedim, hatta yakın zamanda haberim oldu. Kitabını okumayanlar, okuyamayanlar ya da okumak istemeyenler dizisini seyreder belki… Ama kitabı gibi olmuyor. 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.