NOTRE DAME'IN KAMBURU VİCTOR HUGO

media549a728097604.png
(0/10 Puan)

Notre Dame'ın Kamburu Victor Hugo

A+ A-

Çok kitap yazılıyor. Eğer, çok satanlar yahut yeni çıkanlar listelerini takip etseydim, muhakkak ki çok zorlanacak, kitapların hızına bir türlü yetişemeyecektim. İnsanlar, beni gördükçe, adını duymadığım yazarların duymadığım kitaplarını okuyup okumadığımı sorduklarında, bilmediğime şaşırıyorlar. Haksız da değiller. Bu kadar okuyan bir insanın güncel kitaplardan bihaber olması şaşırtıcı geliyor onlara. Aslında benim için de bir bakıma şaşırtıcı bir durum. Çabucak geçiveren merakım, hevessizliğim, isteksizliğim ve vakit kaybı yaşacak olma korkum sanıyorum buna engel oluyor. İnsanın bazen, geç kalabileceğini bile bile, yine de geç kalmamak için, esas okumam gerekenlerin üstüne düşmeye çalışıyorum. Belki birkaç kişi de bana katılmak ister diye de yazıyorum…

Claude Frollo henüz genç bir papazken, katedralin önüne bırakılmış oldukça çirkin bir bebek bulur ve onu alarak, yetiştirir.  Büyüdükçe kamburu çıkan ve katedralde zangoçluk yapmaktan bir süre sonra sağır olan bu çirkin adamın adı Quasimodo’dur. Halkın sürekli dalga geçtiği ve aşağıladığı Quasimodo bir gün, Esmeralda adında, güzel mi güzel bir çingene kızıyla karşılaşır ve ona aşık olur. Ne var ki, şarkı söylemesini duyan ve onu katedralden izleyen Frollo da,  genç kıza delicesine tutkundur. Bütün bunlardan habersiz olan Esmeralda ise, soylu bir ailenin kızıyla nişanlı olan, yakışıklı subay Phoebus’e aşıktır. Yaşanan bir olay sonucu güzel çingene, Şair Gringoire’ın hayatını kurtarmak için onunla evlenmek durumunda kalır ancak kalbi hala genç subay için çarpmaktadır. Bütün bunları sessizce dışardan izleyen Frollo, kıskançlık ve kinden yanıp tutuşur. Esmeralda ve Phoebus’ün buluştuğu bir gece, onları takip eder ve Esmeralda’nın bıçağıyla genç adamı yaralayarak, suçun genç kızın üzerine kalmasına sebep olur. Genç kızın mahkum edilmesi, Quasimodo’yu derinden yaralar. Frollo ise, Esmeralda’ya sahip olabilmek için ona yalvarmaktadır ancak hiçbir şekilde karşılık alamaz. Esmeralda’nın günden güne erimesine dayanamayan Quasimodo ise, onun zindandan kaçmasına yardım eder ancak, sonrasında gelişen olaylar ve Quasimodo’nun, Frollo’nun oyunlarını öğrenmesiyle, her şey birden bire değişir. Değişmeyen tek şey ise, Quasimodo’nun Esmeralda’ya olan sonsuz aşkı ve sadakatidir.

Üzerinden zaman geçmesine rağmen, kitabın özetini yazarken dahi, oldukça derin bir hüzün duydum. Müzikalini birkaç kez izlememe rağmen, neden kitabını bu kadar geç okuduğumu bilemiyorum. Ancak, kitabı bitirdikten sonra, bu yüzden oldukça hayıflandım. Bazı kitapların adı o kadar çok telaffuz ediliyor, bir de üstüne okullarda o kadar çok  okutulmaya çalışılıyor ki, bu durum bazılarında -benim gibi- ters etki yapabiliyor. Böyle önemli eserlerin, Türkçe kitaplarında okuma parçası olarak kullanılması da, iyi mi yoksa kötü mü bilemiyorum.

Hugo’nun, Notre Dame Katedrali’nin bakımsızlığı yüzünden yıkılmak istenmesi üzerine, halkın dikkatini çekmek ve buna engel olmak için yazdığı ‘Notre Dame’ın Kamburu’, herkesin bildiği üzere, yazarın dünya çapında en ünlü eserlerinden biridir. Sahaflardan aldığım eski basımdan okuduğum için, dil ve üslup açısından söyleyeceklerim işinize yarar mı bilemiyorum ama ben büyük bir ilgi ve merakla okudum kitabı. Hayatım boyunca, hiç bu kadar tutkulu bir aşk çemberinin içinde bulunmamıştım. Ancak, bu kitaba bir aşk kitabı demek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Hugo’nun, din, toplum düzeni ve adalet kavramı üzerine yazdığı, mekan tasvirleri ve yarattığı karakterlerin psikolojik tahlilleriyle bezenmiş kitabı okunduğunda, neden evrenselliğini kaybetmediği gayet açık ve net bir şekilde anlaşılıyor.

Henüz çocukken Latince ve Grekçe öğrenen, çeviriler yapan, on yedi yaşında edebiyat dergsi kuran, yirmi bir yaşında ilk şiir kitabını  ve yirmi sekiz yaşında ilk büyük tiyatro eserini yazan Hugo, Notre Dame De Paris’yi yazdığında ise henüz yirmi dokuz yaşındaydı… İnsan bazen, kendini çok geç kalmış hissediyor.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.