OBLOMOV IVAN GONÇAROV

media5335aabfcceea.png
(0/10 Puan)

Oblomov Ivan Gonçarov

A+ A-

Geçen sene yağmurlu bir günde, girdiğim dükkandaki satış elemanına; ‘Bana öyle üç kitap söyleyin ki, onları okumadan ölmeyeyim.’ Demiş, kızcağız hafif afalladıktan sonra bana üç tane kitap çıkartmıştı. Bunlardan biri ‘Oblomov’du. Derken, ‘Tutunamayanlar’ı okurken karşıma çıktı. Hal böyle olunca iyice merak ettim tabii ki kitabı. Belki daha sonra okuyacağım kitabı, bu vesileyle öne çekmiş oldum. İyi ki de yapmışım!

Oblomov, babasından kendisine miras kalan, Oblomovka Köyü’nün efendisidir. Eğitimini ve ardından da işini, sıkıldığı ve gerek görmediği için yarım bırakmıştır. Modern hayata atılan Oblomov, hayatı anlamayı ve kendini gerçekleştirmeyi beklerken, tek düzelik, aynı insanlar, aynı mekanlar, aynı sohbetler ve sınıflandırmalardan rahatsız olur. Oblomov, sağduyulu, saf, saygılı ve iyi niyetli biridir ama kafasında bir sürü proje olmasına rağmen, üşengeçlikten, hiçbirini hayata geçiremez. Stlotz, Oblomov’un yakın arkadaşıdır. Oblomov’un aksine, çalışkan, girişken, disiplinli, sosyal bir insandır ve arkadaşını da hep bu yönde teşvik etmeye çalışır. Ancak Oblomov’un içinden hiçbir şey yapmak gelmez ve bir süre sonra topraklarını da kaybetmeye başlar. Olga’ya duyduğu büyük aşk dahi, Oblomov’un değişmesinde etkili olmamıştır. Köydeki işleri ele almaya çalışan Oblomov, bir süre sonra yine sıkılıp, odasına, üstünden hiç çıkarmadığı hırkasına, üstünden hiç kalkmadığı koltuğuna ve çok sevdiği uykusuna geri döner…

Gonçarov’un Rus Aristokrasisi’ni eleştirdiği bu kitabını, çok severek ve hayranlıkla okudum. Kitapta, olay, durum, tasvir, analiz yani herşey var. Hayatım boyunca belki de ilk defa, bir kitapta tasvir okurken hiç sıkılmadım. Yazar, sosyolojik bir olaya parmak basarken, sanatını kullanarak bunu öyle bir ustalıkla yapmış ki, okuyucuyu sıkmadığı gibi, merakını uyandırıp elinden bıraktırtmıyor. Roman kahramanlarının kişilik analizleri hayranlık uyandırıcı olduğu gibi, hikayenin kurgusu da dört dörtlük.  Modernlik ve geleneksellik kavramlarını karşı karşıya getiren ‘Oblomov’, yazarının ustalığıyla, Dünya’da öyle ses getirmiştir ki, ‘Oblomovluk’ literatüre girmiş, nice yazarın kitabında tembellik ve ataleti anlatmak için kullanılmıştır.

Gonçarov’un kitabı, ilk cümlesinden, son cümlesine kadar dört dörtlüktü. Özellikle son sayfada tüylerim diken diken oldu. Anladığınız gibi, ‘Oblomov’ benim favorilerim arasına çoktan girdi, Her kitap severin okuması gerekiyor diye düşünüyorum. Öyleyse not almayı unutmayın!

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.