ÖLÜ RUHLAR ORMANI JEAN-CHRİSTOPHE GRANGE

lü
(0/10 Puan)

Ölü Ruhlar Ormanı Jean-Christophe Grange

A+ A-

Küçük yaşta ablasının öldürülmesi üzerine hukuk okumaya karar veren Jeanne Korowa, başarılı bir sorgu yargıcıdır. Arkadaşının ilgilendiği cinayet vakası genç kadının dikkatini çeker ve bu davaya, gayri resmi olarak, dahil olur. Cinayet mahallini incelediğinde, bir kadına ait olan cesedin neredeyse parçalanmış, dikilmiş, cinsel uzuvlarının yakılmış olduğunu görür. Sonraki cinayetin de benzer şekilde işlenmesi Korowa’nın dikkatini çeker ve araştırmalarını derinleştirir. Gizlice dinlediği terapi seansı kayıtları ona birtakım ip uçları vermektedir ama genç kadın henüz emin değildir. Cinayeti çözmekle görevli arkadaşının öldürülmesi, Korowa’yı çileden çıkarır ve ne olursa olsun bu cinayetleri işleyen kişiyi bulup cezalandırmayı kafasına koyar. 

Yalnız ama hırslı yargıcımız Korowa, bu uğurda ta Brezilya’ya kadar gider ve amansızca iz sürer. Son durağı, Ölü Ruhlar Ormanı’dır. Sizin de anladığınız üzere, burada her şey açığa çıkıyor. Açığa çıkıyor da öyle bir şok yaşamıyor okuyucu. Ben yaşamadım en azından. Hatta okurken biraz sıkıldım. Tabii Grange’nin birçok kitabı var, onun birkaç katı kadar da diğer yazarlar tarafından yazılmış cinayet romanı olduğunu düşünürsek, okuyucuyu etkileyecek hikayeler bulmak pek de kolay değil. Yazar bu kitabında otizm, kanibalizm hakkında bilgiler verip Freud’un ‘’Totem ve Tabu’’suna göndermeler yapmış ama kitabı kurtaramamış. Olmamış yani… 

Grange sevdiğim bir yazar ancak kimilerinin onun kitaplarını ‘’eser’’ diye nitelemesini anlamıyorum. Hangi kitaba eser denir? Bir kitabın eser olmasının kriterleri var mıdır ve varsa nedir? Şeklinde bir sürü soru aklıma hücum ediyor. Yazarın bu kadar kitabını okudum, birinde de eser okuyormuş gibi hissetmedim kendimi. Belki, yine ve bir kez daha, sorun bendedir. İnsanların gördüğü şeyleri göremiyorum. Misal, bu kitabın muhteşem olduğunu söyleyen, hatta otizmle ilgili birçok şey öğrendiğini ifade edenler var. Bir kere kitap asla muhteşem falan değil. Verilen bilgiler ilgi çekici ve okuyucuyu sıkmıyor olabilir ama bu otizmi bu kitaptan öğrenip anlayabileceğiniz anlamına gelmiyor. 

Kaç kere şans verdim kendisine… ‘’Ölü Ruhlar Ormanı’’ndan sonra bir daha Grange okumam, havlu atıyorum! 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.