PEYGAMBERİMİZ'İN ŞEMAİLİ PROF. DR. ALİ YARDIM

semaili
(0/10 Puan)

Peygamberimiz'in Şemaili Prof. Dr. Ali Yardım

A+ A-

Özellikle din ve tarih kitaplarını, güvenilirlik ve nesnelliklerini göz önünde bulundurarak, bilindik yazarlar tarafından kaleme alınanları yahut güvenilir kaynakların önerdiklerini okuyoruz. Bilinçli bir okur, güvendiği kitabı dahi dikkatle okuyor, düşünüyor, sorguluyor ve gerekirse başka kaynaklardan araştırma yapıyor. Din ve tarih kitabı adı altında, abuk sabuk kitapların satılması ve bunların ‘’Çok Satanlar’’ reyonunda olması bilinçli okurları elbette ki kaygılandırıyor. Haklılar. Dini değil ama tarih ve araştırma kitaplarında, ben de aynı yanlışı yaptım bir zamanlar. Okuduğumu hemen kabul edip, doğru bellemek gibi bir huyum olmadığı için -çok şükür- vakitten başka ciddi bir kaybım olmadı. Şimdiye dek okuduğum ve hakkında yazı yazdığım dini kitapların hemen hepsi, İlahiyat Fakültesi’nden mezun, neredeyse otuz senedir bu işi yapan ve yaptığı işin yanı sıra kendini geliştiren, araştıran, düşünen, düşündüren, okuyan, okutan ve tüm hayatını bunun için yaşayan bir- iki kişinin önerileriydi. Ama yine de bu önerileri yapan da, bu kitapları yazan da insandır. O yüzden bu tip kitaplar roman okur gibi okunmamalı, dikkatli olunmalıdır.

Kitap; Önsöz, Giriş, Peygamber, Peygamberler, Peygamberimiz, Hazreti Peygamber’i Konu Edinen İlim Dalları, Hazreti Peygamber’e Yer Veren İlim Dalları, Şemail, Peygamber Efendimiz’in (…), Bibliyografya ve İndeks’ten oluşmakta. Üç nokta koyduğum bölümde elli beş tane alt başlık bulunuyor. Bunlardan bazıları; Peygamber Efendimiz’in Giyim Tarzı, Yürüyüş Tarzı, Oturuş Tarzı, Katıkları, Konuşma Tarzları, Şakaları, İbadet Hayatı, Oruçları, Tevazuu, Geçim Tarzı, Vefatı ve Mirası… Yazar kitabın ilk bölümlerinde, konuyla alakalı terimler üzerine düşerek, açıklamalarını vermekte. Ali Yardım kitabı, bir Müslüman olarak yazdığını önsözde belirttiğinden, Hazreti Peygamber’in Müslümanlar nezdinde taşıdığı konumlara değiniyor. Şemail kısmında uzun uzun açıklama yapıldıktan sonraysa alt başlıklara geçiliyor. Hazreti Peygamber’in davranışları, eylemleri ve alışkanlıklarının her biri birkaç sahabe tarafından nakledilmiş ve yazar tarafından da tek tek paylaşılıyor. Neredeyse her sayfada karşımıza çıkan dipnotlarda ek bilgiler, tanımlar ve açıklamalar bulunmakta. Yazar bazı konularda açıklamada bulunurken yoruma çok fazla yer vermiyor, açıklamalarında kaynak (kaynaklar)  gösteriyor.

Beş yüz sayfalık, ansiklopedik bir kitap olmasına rağmen, rahat okunuyor. Yazar terimleri ve kavramları tek tek açıklıyor ancak konuyu uzatmıyor, okuyucunun kafasını karıştırmıyor ve onu yormuyor. Ali Yardım’ın tek kaygısı doğruluktan şaşmamak ki, bunu kitabı okurken hissediyoruz. Bu yüzden de Peygamberimizin Şemaili’ni yazıyorken, bir yandan da nasıl iyi bir Müslüman olduğunu, Peygamber’i nasıl sevdiğini göze sokan bir tavır içerisinde asla değil bence. Bu konu özellikle dikkatimi çeker; okuduğum dini bir kitapta şayet yapmacık dindarlık sezersem o kitabı okumak istemiyorum, eğreti hissediyorum. ‘’Peygamberimiz'in Şemaili’’nde böyle bir durum söz konusu değil. Kitabı beğendiğimi söyleyebilirim. 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.