PRENS NİCCOLO MACHİAVELLİ

prenss
(0/10 Puan)

Prens Niccolo Machiavelli

A+ A-

İtalya'daki Rönesans Hareketi'nin önemli isimlerinden biri olan Niccolo Machiavelli, 1469 yılında Floransa’da dünyaya geldi. Babası avukat olan Machiavelli, Latince öğrendi, Latin ve Yunan Edebiyatı eğitimleri aldı. Sekreterliğe atandı ve burada siyaset öğrenme fırsatı buldu. Sekreterliği sona erdikten sonra, dönemin önemli ailelerinden Medici’ye düzenlenen komploya adı karıştı. Bunun üzerine üç ay hapis yattı ve işkence gördü. Hapisten çıktığında şehrin uzağındaki bir çiftlikte yaşamaya başladı. En bilinen eseri olan ve altı yılda tamamladığı ‘’Prens’’i burada yazmaya başladı. Medici Ailesi ile ilişkilerini tekrar güçlendirdi ancak ailenin dağılmasıyla, yeni bir rejim kuruldu ve Medici Ailesi’ne yakın isimler devlet kurumlardan uzaklaştırıldı. Güvenilmemek Machiavelli’yi çok üzdü ve 1527’de hastalanarak hayata veda etti. Yazar, tarih ve politika biliminin kurucusu sayılmasının yanı sıra düşünür, devlet adamı, askeri stratejist, şair ve oyun yazarı olarak bilinmektedir.

Floransa’nın çalkantılı döneminde yazdığı kitapta Machiavelli, bir prensin prensliğini nasıl ayakta tutabileceğini, gücünü nasıl koruyabileceğini ve güçlenebileceğini anlatır. Prens, bunlar için hiçbir şeyden çekinmemeli, sevilmekten çok korkulmaya önem vermelidir. Yazar, bir devletin ele geçirilişi, yönetim ve koruması için öneriler verir. En çok üstünde durduğu konu ise ideal bir prensin özellikleridir. Bir prens öncelikle, büyük liderleri kendine örnek almalıdır; savaş sanatına hakim olmalıdır; gücü ve dengeyi korumak için acımasız olmayı bilmelidir; merhametli, güvenilir ve dürüst görünmelidir ve gerektiği yerde öğüt ve önerileri kulak ardı etmemelidir. Kitabın son bölümündeyse ise İtalya’nın o zamanki durumunun değerlendirilmesi yapılmakta.

Yazarın en çok bilinen kitabı olan ‘’Prens’’, ölümünden ancak beş sene sonra basılmış. Machiavelli’nin düşünceleri kimi zaman acımasızca ve ahlaktan uzak gelse de, bunları hükümdarlığın gücü ve sürekliliği için gerekli görmekte. Her yol mübah gibi, ama bu yollar prensin şahsına değil esasen prensliğe yarar sağlıyor. Beğenirsiniz- beğenmezsiniz, yazılanlara katılırsınız- katılmazsınız bilemem ama ilginç bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Bazı şeyler çok ters gelse de edebi üslubundan mıdır yoksa meraktan mı, okumaktan vazgeçmedim. Bir daha okur muyum? Hayır ama bir tılsım var kitapta… 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.