PUSLU KITALAR ATLASI İHSAN OKTAY ANAR

media5335a8cc352bc.png
(0/10 Puan)

Puslu Kıtalar Atlası İhsan Oktay Anar

A+ A-

Çok sevdiğim bir arkadaşımın tavsiyesiyle, alınacaklar listeme dahil ettiğimden beri, ‘Puslu Kıtalar Atlası’nı merak ediyordum. Onca merak, heyecan ve hevesle okumaya başladım…

Bir Dünya haritası yapmaya karar veren, Arap İhsan Efendi’nin yeğeni Uzun İhsan Efendi, seyahat etmeksizin, gördüğü rüyalar vesilesiyle yeni kıtalar keşfetme niyetindedir. Arap İhsan Efendi ise kendisine kazık atan Kubelik’i bulup, elindeki kitabı tercüme ettirmek için İstanbul’a gelmiştir. Kubelik, kitabı tercüme ettikten sonra, Arap İhsan Efendi’ye vermek üzere kitabı, Uzun İhsan Efendi’ye verir. Kitabı merak edip okumaya başlayan Uzun İhsan Efendi, varoluşuna dair düşüncelere dalar. Oğlu Binyamin’in değişik yerler görecek olmasına çok sevinen Uzun İhsan Efendi, hazırladığı kitabı oğluna verip, onu lağımcı olarak yollar.

İnanın ilk defa bir kitabı, genel itibariyle anlatırken bu kadar zorlandım. Kaldı ki becerebildiğimden de süpheliyim. Kitabı okurken ayrı zorlandım, anlatırken ayrı zorlanıyorum. Ancak bu kitabı beğenmediğim anlamına gelmiyor. Kesinlikle çok iyi bir kitap. Fantastik bir kurgusu var. Dili için bazıları ağır demiş ancak ben öyle düşünmüyorum. Beni en çok zorlayan şey, zaten çok kahramanlı ve karışık bir kurgusu olan kitabı, uzun hatta upuzun paragraflar halinde yazılmış olmasıydı. Her satırının mutlak dikkatle okunması gereken bu kitabı okurken, resmen gözlerim ağrıdı. Yavaş yavaş okusaydım belki bu sıkıntıyı yaşamazdım ama maalesef hangisi olursa olsun, bir kitabı yavaş okuduğumda hevesim geçiyor, okumak istemiyorum. Olaylar arasında bağlantıları kaçırmamak için, bazı sayfaları iki kez okudum ki bu da benim biraz hevesimi kaçırdı maalesef.

Sakın bunları yazdım diye, kitabı okumazlık etmeyin. Sadece acele etmeyin, yavaş yavaş, sindire sindire, sağlam kafayla, sakin bir yerde okuyun. Eminim ki o zaman hem keyif alacak, hem de çok beğeneceksiniz.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.