ROGER ACKROYD CİNAYETİ AGATHA CHRİSTİE

media538898e69cb70.png
(0/10 Puan)

Roger Ackroyd Cinayeti Agatha Christie

A+ A-

Günümüzde en iyi tekniklerle yazılmış, kusursuz bir kurgunun eseri olsa bile, bir dedektiflik romanı asla Agatha Christie’nin klasiklerinin yerine geçemez. Polisiye-cinayet kitapları sevip de bir kez bile Christie okumamış olanlara şaşıyorum! Hoş, bir kez okuyanlar da bir defayla kalamıyor, her kitabını merak edip okumak istiyor. Ziyanı yok, yazdığı türün anası olarak kabul ettiğim Christie’nin kitapları, kuşaklar boyunca bir sonrakine kalsa, eminim ki okuyan herbir kişi kitaptan aynı ölçüde keyif alacaktır.

Roger Ackroyd, King’s Abbot adlı köyde yaşayan, varlıklı, yaşlı bir adamdır. Seneler evvel, oğlu olan bir kadınla evlenmiştir. Ancak kadın, evlendiklerinden dört yıl sonra ölür. Bu olaydan sonra Ackroyd, uzun süre kimseyle evlenmek istemez. Derken, yaşlı dul Bayan Ferrars’la aralarında bir yakınlaşma olur. Herkes, çiftin evleneceklerini düşündüğü sırada, Bayan Ferrars ölür. Yapılan araştırmada, Bayan Ferrars’ın ilk kocasıyla ilgili şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıkar. Şüpheler Roger Ackroyd üzerinde toplanmıştır. Ne var ki bir gece, yaşlı adam cinayete kurban gider. Böylece herkes ev halkından şüphelenmeye başlar. Bu sıralarda, Hercule Poirot aynı köyde, kafasını dinlemek ve kabak yetiştirmek için gelmiştir. Ancak ne kabak yetiştirebilir ne de dinlenebilir, zira köyün doktoru, cinayeti çözmek için kendisinden yardım ister. Poirot’nun küçük gri hücrelerini çalıştırması gerekmektedir!

Le Monde’un listesinde bir cinayet kitabı görmek ilk başta beni şaşırtmıştı. Ancak, kitabı okumaya başladıktan sonra sebebini gayet iyi anladım. Olaylar köyün doktoru tarafından anlatılmakta. Dil ve üslup, yazarın diğer kitaplarındakiyle hemen hemen aynı. Yani açık, net, anlaşılır ve oldukça akıcı. Kitabın nasıl başlayıp, nasıl bittiğini anlamadım ve kesinlikle çok başarılı buldum. ‘On Küçük Zenci’den sonra, Agatha Christie kitaplarındaki favorilerimin ikinci sırasında, ‘Roger Ackroyd Cinayeti’ yerini almış oldu böylece.

Çok sevdiğim Hercule Poirot ile cinayetin izini  sürdüm, delilleri inceledim ve kitabın ortasında katilin kim olduğunu tahmin etmeye çalıştım. Ancak, kitabın finali beni şaşırttı mı? Hayır! Çünkü küçük gri hücrelerim bu sefer beni hayal kırıklığına uğratmadı, mes amis*!

 

 

*fr: arkadaşlarım

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.